PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

୧୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରେ ପୋକ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ରୋବୋଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୩: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଏରୋନଟିକାଲ୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏଡଓ୍ବିନ ବ୍ରେନ ରୁବେମ୍ବେ ପୋକ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏକ ରୋବୋଟ ‘ମେଟାଫ୍ଲାଏ’ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ପୁରାପୁରି ପୋକ ଭଳି ଦେଖାଯାଏ।  ଏହା ଏକ ଖାସ୍ ସିନ୍ଥେଟିକ ପକ୍ରିୟା ’ବାୟୋମିମିଟିକ୍ସ’ରୁ ପବନରେ ଉଡିଥାଏ। ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବୋଲି ଅନୁଭବ ହେବ। ମେଟାଫ୍ଲାଇ ପବନରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଓ ଧିମା ଗତିରେ ଉଡିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଏହାର ଓଜନ କେବଳ ମାତ୍ର ୧୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲମ୍ବା ୭.୫ ଇଞ୍ଚ, ଯାହାକି ନିଜର ପର ଖୋଲିବା ପରେ ୧୧.୪ ଇଞ୍ଚ ଚଉଡା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ୧୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି, ଟପ୍ ସ୍ପିଡ୍ ୧୮ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା। ମେଟା ଫ୍ଲାଇ ଦୁଇଟି ରିମୋଟରେ କନଟ୍ରୋଲ କରିହେବ।

source: https://www.bhaskar.com

ଏହାର ପଙ୍ଖାକୁ କାର୍ବନ ଫାଇବର, ଲିକ୍ବିଡ କ୍ରିଷ୍ଟଲ ପଲିମର ଏବଂ  ଓରିଏଣ୍ଟେଡ ପଲିପ୍ରୋପଲିନ୍ ଠାରୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲେଗ୍ ଓ ବ୍ୟାକ ବମ୍ପର ଏହାର ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥାଏ। ଏହାର କୋରଲେସ ମିଟର ଯାହାକି ଆଲୁମିନିୟମ ହିଟ୍ ସିଙ୍କ ସହିତ ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ ମୁଭମେଣ୍ଟକୁ କନଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ହାଇବ୍ରିଡ ଲିଥିୟମ ବ୍ୟାଟେରି ମୋଟରକୁ ପାଓ୍ବାର ସପ୍ଲାଇ କରିଥାଏ। ବ୍ୟାଟେରିକୁ ଫୁଲ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ କେବଳ ୧୨ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଳାଗିଥାଏ। ଏହି ସିଙ୍ଗିଲ ଚାର୍ଜିଙ୍ଗରେ ୮ ମିନିଟ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରେ। ଏହାର ଖାସ୍ ପାଓ୍ବାରବ୍ୟାକ୍ ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଥର ଫୁଲ ଚାର୍ଜ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର