PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଇପିଏଫ୍‌ଓରେ ପାଣ୍ଠି ସଙ୍କଟ, ବଢ଼ିବନି ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌

source:http://www.dailyexcelsior.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅବସର ପାଣ୍ଠି ସଂସ୍ଥା ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିଜର ପାଖାପାଖି ୪.୫ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି । ଦୀର୍ଘ ମାସ ଧରି ଆଲୋଚନା ସତ୍ତେ୍ୱ ପାଣ୍ଠି ଅଭାବରୁ କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ପାଣ୍ଠି ସଂସ୍ଥା (ଇପିଏଫ୍‌ଓ) ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଏଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।
ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ଏବେକାର ମାସିକ ୧,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅବସର ପାଣ୍ଠି ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ଏକ ଅନ୍ତରୀଣ କମିଟି ସୁପାରିସ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି । ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଇପିଏଫ୍‌ର ସର୍ବନିମ୍ନ ମାସିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ପାଇଁ ଥିବା ଯୋଜନାକୁ ଏବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କଲେ, ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ବୋଝ ପଡ଼ିବାକୁ ଥିବାରୁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଅଧୀନରେ ୬ ନିୟୁତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୪.୫ ନିୟୁତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ମାସକୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଉଛନ୍ତି । ଯଦି ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯିବ, ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଝ ପଡ଼ିବ । ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଲାଗୁ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ ୨ଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି । ପ୍ରଥମତଃ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ାଇବ । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଚାଲିଛି । ଏଣୁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଦାବିକୁ ସରକାର ପୂରଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପରିମାଣକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିକଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବଳକା ପାଣ୍ଠି ନାହିଁ । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୬ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୮.୬୫% ସୁଧହାର ଦେବାକୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ପରିମାଣର ସୁଧ ଦେବା ପରେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିକଟରେ ମାତ୍ର ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଳକା ରହିବ । ସାଧାରଣ ନର୍ବିାଚନ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନର୍ବିାଚନ ଆୟୋଗ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପରିମାଣ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଜାନୁଆରୀରେ ସରକାରଙ୍କ ନକିଟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିଥିଲା । ଅବସର ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରୁ କୌଣସି ସୁନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରତଶ୍ରିୁତି ମିଳିନଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ (ପିଏମ୍‌ଏସ୍‌ୱାଇଏମ୍‌) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମାସିକ ୩,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦେବାକୁ ସରକାର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ୧୮-୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଶ୍ରମିକମାନେ ମାସିକ ୫୫ ଟଙ୍କାରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖି ଏଭଳି ପେନ୍‌ସନ୍‌ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର