PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’, ଫେରାଇଲେ ପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଗଢ଼ିବା । ସହରକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବା । ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ରଖି କିଛି ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ ସ୍କିମ୍‌ । ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦୋକାନୀମାନେ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଫେରସ୍ତ ଦେଲେ ପୁଣି ୧୦ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଦୋକାନକୁ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଆକାରରେ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଜରି ଅଖାରୁ ତିଆରି ହେଉଛି ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌ । ଦରକାର ବେଳେ ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍କେଟର ମାତୃଶକ୍ତି ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ମାଲିକ୍‌ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସାହୁ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ।
ଏନେଇ ଶ୍ରୀ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ନିଷିଧ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସମାଗ୍ରୀ ନେବା ଆଣିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ । କିଛି ଗ୍ରାହକ ହାତରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଧରି ବଜାରକୁ ଆସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି । ଆଉ କିଛି ବ୍ୟାଗ୍‌ ଆଣିବାକୁ ଭୂଲି ଯାଉଛନ୍ତି । ଆମ୍ଭେ ସେଥିପାଇଁ ଦୋକାନରେ ଥିବା ଅଦରକାରୀ ଡାଲି ବସ୍ତାକୁ କାଟି ଏଭଳି ବ୍ୟାଗ୍‌ ତିଆରି କରୁଛୁ ।
ବ୍ୟାଗ୍‌ ନେଉଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଫେରାଇ ପଇସା ଫେରସ୍ତ ପାଇ ପାରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ରୁ ୩୦ଟି ବ୍ୟାଗ ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଗ୍ରାହକ ଅଭିନାଶ ବିଶ୍ୱାଳ ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କିଛି କରୁନାହାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ର ସୁବିଧା ମୁଁ ଦୁଇ ଥର ନେଇଛି ।