PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା କଟକଣା , ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଗହଳି ହେବା ଓ ମେଳା ବସିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଲା କଟକଣା , ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଜାମଦା ଥାନାରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ ଯୁବକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ସ୍କର୍ପିଓକୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଲେ ବଡଗାଁ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ସହ ଲେଫ୍ରିପଡା ବାସଭବନ ଚାଲିଛି ରେଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିର ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • କୋଲକାତା : କୋଲକାତା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବରଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, କନିଆଁ ଘର ନିକଟ ଡ୍ରେନରେ ପଡି ଆଖିବୁଜିଲେ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଜଳୁଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଅସକ୍ଷମ ପାଲଟିଛି ବନ ବିଭାଗ, ଗାଁ ମୁହାଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’, ଫେରାଇଲେ ପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଗଢ଼ିବା । ସହରକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବା । ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ରଖି କିଛି ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ ସ୍କିମ୍‌ । ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦୋକାନୀମାନେ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଫେରସ୍ତ ଦେଲେ ପୁଣି ୧୦ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଦୋକାନକୁ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଆକାରରେ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଜରି ଅଖାରୁ ତିଆରି ହେଉଛି ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌ । ଦରକାର ବେଳେ ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍କେଟର ମାତୃଶକ୍ତି ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ମାଲିକ୍‌ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସାହୁ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ।
ଏନେଇ ଶ୍ରୀ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ନିଷିଧ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସମାଗ୍ରୀ ନେବା ଆଣିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ । କିଛି ଗ୍ରାହକ ହାତରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଧରି ବଜାରକୁ ଆସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି । ଆଉ କିଛି ବ୍ୟାଗ୍‌ ଆଣିବାକୁ ଭୂଲି ଯାଉଛନ୍ତି । ଆମ୍ଭେ ସେଥିପାଇଁ ଦୋକାନରେ ଥିବା ଅଦରକାରୀ ଡାଲି ବସ୍ତାକୁ କାଟି ଏଭଳି ବ୍ୟାଗ୍‌ ତିଆରି କରୁଛୁ ।
ବ୍ୟାଗ୍‌ ନେଉଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଫେରାଇ ପଇସା ଫେରସ୍ତ ପାଇ ପାରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ରୁ ୩୦ଟି ବ୍ୟାଗ ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଗ୍ରାହକ ଅଭିନାଶ ବିଶ୍ୱାଳ ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କିଛି କରୁନାହାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ର ସୁବିଧା ମୁଁ ଦୁଇ ଥର ନେଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର