PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’, ଫେରାଇଲେ ପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଗଢ଼ିବା । ସହରକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବା । ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ରଖି କିଛି ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜସ୍ୱ ଉଦ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ ସ୍କିମ୍‌ । ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦୋକାନୀମାନେ ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଫେରସ୍ତ ଦେଲେ ପୁଣି ୧୦ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଦୋକାନକୁ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଆକାରରେ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଜରି ଅଖାରୁ ତିଆରି ହେଉଛି ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌ । ଦରକାର ବେଳେ ଏହି ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍କେଟର ମାତୃଶକ୍ତି ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ମାଲିକ୍‌ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସାହୁ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ।
ଏନେଇ ଶ୍ରୀ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ ସହର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପଲିଥିନ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ନିଷିଧ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସମାଗ୍ରୀ ନେବା ଆଣିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ । କିଛି ଗ୍ରାହକ ହାତରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଧରି ବଜାରକୁ ଆସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି । ଆଉ କିଛି ବ୍ୟାଗ୍‌ ଆଣିବାକୁ ଭୂଲି ଯାଉଛନ୍ତି । ଆମ୍ଭେ ସେଥିପାଇଁ ଦୋକାନରେ ଥିବା ଅଦରକାରୀ ଡାଲି ବସ୍ତାକୁ କାଟି ଏଭଳି ବ୍ୟାଗ୍‌ ତିଆରି କରୁଛୁ ।
ବ୍ୟାଗ୍‌ ନେଉଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଫେରାଇ ପଇସା ଫେରସ୍ତ ପାଇ ପାରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ରୁ ୩୦ଟି ବ୍ୟାଗ ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଗ୍ରାହକ ଅଭିନାଶ ବିଶ୍ୱାଳ ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ରାଜଧାନୀକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କିଛି କରୁନାହାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ‘ମୋ ବ୍ୟାଗ୍‌’ର ସୁବିଧା ମୁଁ ଦୁଇ ଥର ନେଇଛି ।