PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବୁର୍ଲା ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦେଉଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋପୀନାଥପୁର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ଟି ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଇସ୍ରାଏଲୀ କଂପାନିର ଦାବି: କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ଭଲ କରିବ ‘ମଟାଟୋ’

ଜେରୁଜେଲମ,୩୧ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଇସ୍ରାଏଲର ଏକ କଂପାନି ଦାବି କରିଛି କି ସିଏ ବର୍ଷକ ଭିତରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ରୋଗକୁ ପୂରା ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ପ୍ରଚଳନ କରିବ । ସିଏ ଏବେ ଏଭଳି ଏକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଯାହାର ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଦେହରୁ କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିପାତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଉପାୟରେ ମାତ୍ର କିଛି ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହେବ । ତା’ଛଡା ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଦେହରେ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଦୌ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଧରଣର ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ ।
ଇସ୍ରାଏଲର ନେସ୍‌ ଜିଓନା ସ୍ଥିତ କିରୟାନ ୱିଜମ୍ୟାନ୍‌ ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପରିସରରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବାୟୋଟେକ୍‌ କଂପାନି ‘ଆକ୍ସିଲିରେଟେଡ ଇଭୋଲ୍ୟୁସନ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିସ୍‌ ଲିମିଟେଡ’ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । କଂପାନିର ମୁଖ୍ୟ ଡାନ ଏରିଡ଼ର ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଉକ୍ତ ଔଷଧର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ‘ମଟାଟୋ (ମଲ୍ଟି-ଟାର୍ଗେଟ ଟକ୍ସିନ) । ଏହାକୁ ଏକ ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାନ୍‌ସର ନିରୋଧୀ ପେପ୍‌ଟାଇଡ ଓ କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏକ ଟକ୍ସିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ।
କ୍ୟାନ୍‌ସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ସତ୍ତେ୍ୱ ଦେହରେ କିଛି କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକା ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ମ୍ୟୁଟେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନୂଆ କୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଦେହରୁ କ୍ୟାନ୍‌ସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିପାତ କରାଯାଇପାରେ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ‘ମଟାଟୋ’ର ପ୍ରୟୋଗ କରାଗଲେ ଏହା ଏକସଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଏବଂ ତାହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ । ତେଣୁ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରାଗଲେ କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ନିର୍ମୂଳ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେବ । ଏରିଡର କହିଛନ୍ତି କି ଏବେ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାୟଲ (ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ପ୍ରୟୋଗ) କରାଯିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର