ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ବଦଳିଯିବ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର, ୧୦ ବଦଳରେ ହେବ ୧୧ ଡିଜିଟ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଡିଟେଲ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୫ : ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟରୀ ଅଥୋରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (TRAI) ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଯୋଜନା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେଶରେ ୧୧ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରାଇ କହିବାନୁସାରେ, ଯେ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ୧୧ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଦେଶରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରାଇ ଫିକ୍ସଡ ଲାଇନରୁ କଲ କରିବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଆଗରେ ‘0’ ରଖିବାକୁ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିକ୍ସଡ ଲାଇନ୍‌ ସଂଯୋଗରୁ ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ମୋବାଇଲ୍ କଲ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ‘0’ ଆବଶ୍ୟକ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ‘0’ ବିନା ମୋବାଇଲରୁ କଲିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟର ଟ୍ରାଇ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ ଦେଶରେ ନିମ୍ନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। CNBC-Awaaz ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ଦେଶରେ କମ୍ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଟ୍ରାଇ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗକୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ତାଙ୍କ ମନୋଭାବ ବିରୋଧରେ ପିଏମ୍‌ଓକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ ସୁପାରିଶକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି।

କମ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ ଉପରେ ଟ୍ରାଇ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ DoT TRAI ର ସୁପାରିଶକୁ ଅନୁମୋଦନ କରୁନାହିଁ । ୨୦୧୭ରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଟ୍ରାଇ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଟ୍ରାଇର ସମସ୍ତ ସୁପାରିଶ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ଧରି ଅଟକି ରହିଛି ।

କେବୁଲ ଟିଭି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗର ସୁପାରିଶ ଅଟକି ଯାଇଛି । ସର୍ବସାଧାରଣ ୱାଇଫାଇ ହଟସ୍ପଟରୁ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁପାରିଶକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଟ୍ରାଇ ପିଏମ୍‌ଓକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଭାରତରେ କେବଳ ୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଛି । ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଭାରତରେ ୬୫ କୋଟି ଲୋକ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଟନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମାନସିକ ଅବସାଦ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ପାଗଳାମି, ଅପରାଧ ପାଇଁ ମିଳିବ ଦଣ୍ଡ

ଲଭ ଜିହାଦକାରୀଙ୍କୁ ଯୋଗୀ ରୋକଠୋକ୍‌ ଶୁଣାଇଲେ ରାମ ନାମ ସତ୍ୟ ହୈ…ସୁଧୁରି ନଗଲେ ହୋଇଯିବ ଶେଷ

ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱଦେଶୀ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ‘ସାଇ’

ହଲିଉଡର ଭେଟରାନ ଅଭିନେତା ସିନ୍‌ କନେରିଙ୍କ ପରଲୋକ, ୭ଟି ଫିଲ୍ମରେ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ଭୂମିକାରେ କରିଥିଲେ ଅଭିନୟ

ଯଦି ଭଗବାନ ବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ତେବେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାକିରି ଦେବାରେ ବିଫଳ ହେବେ: ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନଭେମ୍ବରରେ ଏତେ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ତା ପୂର୍ବରୁ କରି ନିଅନ୍ତୁ ଜରୁରୀ କାମ