PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏଣିକି ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜେଲ୍‌ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୧୧: ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜେଲ୍‌କୁ ଦିଆଯିବ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସବୁ ଜେଲ୍‌କୁ ୩ ଶହ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜେଲ୍‌ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଜେଲ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର ମିଳିବା ପରେ ସେମାନେ ଅତି ସହଜରେ ଜାଣି ପାରିବେ କେଉଁ କଏଦୀ ପାଖରେ ଫୋନ୍‌ ଅଛି ।
 

ଜେଲ୍‌ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଜେଲ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୫ଟି ଜେଲ୍‌ରେ ଜାମର ଲାଗିଛି । ଯେଉଁ ସମୟରେ ୨ ଜି ଫୋନ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିଲା ସେ ସମୟରେ ଏହି ୫ଟି ଜେଲ୍‌ରେ ଜାମର ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଜାମର କ୍ଷମତା ଥିଲା କେବଳ ୨ ଜି ଫୋନ୍‌ର ସିଗନାଲ ଜାମ କରିବା । ଏବେ ୪ ଜି ଫୋନ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି । ଆଉ ଖୁବ କମ୍‌ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଜି ଆସିବ । କଏଦୀମାନେ ସ୍ମାଟ୍‌ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାରୁ ଜାମର ଥାଇ ମଧ୍ୟ କିଛି କାମ ଦେଉ ନାହିଁ । ତା’ଛଡା ଜେଲରେ ଶହ ଶହ କଏଦୀ ରହୁଛନ୍ତି । କାହା ପାଖରେ ଫୋନ୍‌ ଅଛି ତାହା ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛୁ । ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଡିଟେକ୍ଟର ଜେଲ୍‌ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ମଳିଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ।
  

ଏହି ଡିଟେକ୍ଟରର ଲମ୍ବ ମାତ୍ର ୧୦ରୁ ୧୨ ଇଞ୍ଚ। ଅତି ସହଜରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ତାକୁ ହାତରେ ଧରି ଜେଲ ଭିତରେ ବୁଲି ପାରିବ। ଉକ୍ତ ଡିଟେକ୍ଟରକୁ ଅନ୍‌ କଲେ ୧୦ରୁ ୨୦ ମିଟର ଦୂରରେ ଯଦି କୌଣସି କଏଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ଫୋନ୍‌ ଥିବା ତାହା ଜଣାପଡିଯିବ । ସବୁ ଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଯଦି ଫୋନ୍‌ ସ୍ୱିଚ୍‌ ଅଫ୍‌ ଥିବ ତାହା ବି ଜଣାଇ ଦେବ ଏହି ଡିଟେକ୍ଟର। ୩ ଜି, ୪ଜି ଓ ୫ଜି ଜାମର କିଣିବା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରାକର। ରାଜ୍ୟ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜେଲ୍‌ରେ ଜାମର ଲଗାଇବା ଅସମ୍ଭବ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଡିଟେକ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର