PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫରେନସିକ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ , ରୋଷେୟାଙ୍କ ଲାଇ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟ ଚାଲିଛି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ କାଠପଟା ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶ୍ଵଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର: ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟୋରରେ ଜିଏସଟି ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦୧୦ଗାଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରାତିରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଲା ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଆଖିବୁଜଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୂର୍ବତନ ପାଟଣା ବିଧାୟକ ରାମରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ପୁଣି ବନ୍ଦ ହେଲା ୬ ଗେଟ୍, ୧୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ବାଙ୍କୀର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯୫ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସଠିପୁର : ଦୁଇ କଣ୍ଟେନର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁ : ହଂସୁଆ ନଈରେ ଘାଇ, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସୁଧୁରୁଛି ଉପରମୁଣ୍ଡର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହୀରାକୁଦରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ୪ ଗେଟ୍‌, ୨୪ ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବିମାନଘାଟି ପରିସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଅଟକ
  • ||

ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌ରେ ପାର୍ବଣ ମାହୋଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଛା ହୋଇଥିବ ରେଡ୍‌ କାର୍ପେଟ୍‌ । ଭୋଟର ଆସି ପହଞ୍ଚୁ ପହଞ୍ଚୁ ଜଣେ ନମସ୍କାର କରି ସ୍ୱାଗତ କରିବ । ଆଉ ଜଣେ ଆସି ମଥାରେ ଲଗାଇଦେବ ଚନ୍ଦନ ଟିପା । ଫୁଲତୋଡ଼ା ଦେଇ ଇଭିଏମ୍‌ ନିକଟକୁ ପାଛୋଟି ନେବ । ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବରେ ଭାଗ୍ୟ ବିଧାତା ଭୋଟରଙ୍କୁ ଏମିତି ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜେଇ ହେବ ‘ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌’ । ମତଦାତାଙ୍କୁ ଲାଗିବ ସେମାନେ କେବଳ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଆସିନାହାନ୍ତି, ସତେ ଯେମତିି ପାବର୍ଣର ମାହୋଲରେ ସାମିଲ୍ ହେବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ସାଧାରଣ ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ପର୍ବ ଭଳି ପାଳନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ବୁଥ୍‌କୁ ‘ମଡେଲ ବୁଥ୍‌’ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ । ଏସବୁ ବୁଥ୍‌ରେ ପାର୍ବଣର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ । ମତଦାନ ପାଇଁ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏମିତିକା ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) । ଓଡ଼ିଶା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସଚିନ ରାମଚାନ୍ଦ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, ଭୋଟରଙ୍କୁ ମତଦାନ ପାଇଁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌ର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଅତକିମ୍‌ରେ ଗୋଟଏି ଲେଖାଏଁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୪୭ ବୁଥ୍‌କୁ ‘ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌’ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଓ ରିଟର୍ଣ୍ଣି ଅଫିସରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବୁଥ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାକୁ ନିଜସ୍ୱ ସୃଜନଶୀଳତା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ଭାବେ ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌ଗୁଡ଼କିୁ ପାର୍ବଣ ମାହୋଲ ଦେବାକୁ ଫୁଲମାଳରେ ସଜା ଯାଇପାରବି ।

ଏପରିକି ବୁଥ୍‌ରେ ଭୋଟରଙ୍କ ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ରେଡ୍‌ କାର୍ପେଟ୍‌ ବିଛାଯାଇପାରିବ । ଫୁଲତୋଡ଼ା, ଚନ୍ଦନ ଟୋପା ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଛୋଟି ନିଆଯିବ । ଏପରିକି ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଲସି, ଲେମ୍ବୁପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାବାଦ୍‌ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଓ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ଅନ୍ୟ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣେଇ ପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, ମଡେଲ୍‌ ବୁଥ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବୁଥ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ମୌଳିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ମତଦାନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ଭୋଟରଙ୍କ ବସିବା ପାଇଁ ବେଞ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ପିଇବା ପାଣି, ଟଏଲେଟ୍‌ ରହିବ । ବୃଦ୍ଧି ଓ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କୁ ଲାଇନରେ ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ସେମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଘରୁ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗାଡ଼ି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହ୍ୱିଲ୍‌ ଚେୟାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ବି କରାଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର