PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ବିଦାୟୀ ଭାଷଣରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ମୋଦିଙ୍କ କଟାକ୍ଷ: କାଇଁ ଭୂକମ୍ପ ହେଲାନି ତ !

source:www.financialexpress.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଜି ୧୬ତମ ଲୋକସଭାର ଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ଥିଲାବେଳେ ଏହି ଅବସରରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତା ବଖାଣିବା ସହିତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିଶେଷ କରି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରିଥିଲେ ।
ରାହୁଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ମୁଁ ଏଠାରେ ‘ଗଲେ ମିଲନା ଔର ଗଲେ ପଡ଼ନା( ଜଣକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା ଏବଂ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବା)’ ଭିତରେ ଥିବା ଫରକ ଜାଣିଲି । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ରାହୁଲ ସଦନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦିଙ୍କ ଆସନ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ କୁଣ୍ଢାଇବା ଘଟଣାକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି ସେ ଏହା କହିଥିଲେ । ସେ ପୁଣି କହିଥିଲେ କି ସଂସଦରେ ଭୂମିକମ୍ପ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । କାଇଁ ଭୂମିକମ୍ପ ହେଲା ନାହିଁ ତ! ରାହୁଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୃହ ଭିତରେ ଆଖି ମରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ‘ସଦନ ମେଁ ଆଖିଓଁ କୀ ଗୁସ୍ତାଖିୟାଁ’ ଯୋଗୁ ମିଡିଆକୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ପାଇଁ ଖୋରାକ୍‌ ମିଳିଥିଲା । ସେହିପରି ଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର କାଗଜରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲେନ ଉଡ଼ାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଲୋକସଭାର ଗରିମା ଏତେ ଉଚ୍ଚ ଯେ ଏଭଳି ପ୍ଲେନ୍‌ ତାହାକୁ କେବେହେଲେ ଛୁଇଁପାରିବ ନାହିଁ ।
ରାହୁଲଙ୍କ ଛଡା ଆଜି ମୋଦିଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ ଖରଗେ । ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ଅନେକ ଥର ଖରଗେଙ୍କ ସହିତ ମୋର କଥା କଟାକଟି ହୋଇଛି । ଆଜି ଯଦି ଖରଗେଙ୍କର ଗଳା ଖରାପ ହୋଇନଥାନ୍ତା, ତାହାହେଲେ ତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ କିଛି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହା ସମ୍ଭବପର ହେଉନଥିବାରୁ ପରେ ସେ ଏହା ଶୁଣିନେବେ । ଅବଶ୍ୟ ମୋଦି ପରେ ଖରଗେଙ୍କ ପ୍ରଂଶସାରେ ବି ଗୋଟିଏ ବାକ୍ୟ କହିଥିଲେ । ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଭଳି ଖରଗେ ପ୍ରାୟ ସମୟ ସଦନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବାରୁ ସେ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ବୋଲି ମୋଦି ମତ ଦେଇଥିଲେ ।
ଲୋକସଭାରେ ବିଜେପିକୁ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳିବା ଉପରେ ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସରକାରକୁ ବହୁମତ ମିଳିଥିଲା । ୩୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଦେଶରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଣ-କଂଗ୍ରେସ ଗୋତ୍ରର ଏକ ସରକାର ବନିଥିଲା । ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଏପରି ଘଟିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର ୧୨୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସେ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ ।
ନିଜ ସରକାରର ସଫଳତା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସେ କହିଥିଲେ କି ‘ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ହାସଲ କରିବା ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି । ଏବେ ଭାରତର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହାକୁ ମୁଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ମନେ କରୁଛି । କାରଣ ଏହା ଦେଶର ବିକାଶକୁ ବି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରେରଣ କରିଛି । ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ ପାଉଥିଲାବେଳେ ଭାରତର ଉଦ୍ୟମ କ୍ରମେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସୋଲାର ଆଲାଏନ୍ସ (ସୌରଶକ୍ତିର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଗଠିତ ମେଣ୍ଟ) ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ୬ଷ୍ଠ ବୃହତ୍‌ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲାବେଳେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିର ଆକାର ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ । ବିଶ୍ୱର ଡିଜିଟାଲ ମ୍ୟାପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଭାରତକୁ ଏବେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛୁ’ ।
ଲୋକସଭାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମତ ଦେଇ ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ଚଳିତ ଲୋକସଭାକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୪ ଜଣ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଲୋକସଭାରେ ଆମ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଆଗତ ୨୧୯ଟି ବିଲ୍‌ରୁ ୨୦୩ଟି ଗୃହୀତ ହୋଇଛି । ଆମେ କଳାଧନ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ରୋକିବାକୁ କଡ଼ା ଆଇନ ବି ପ୍ରଣୟନ କରିଛୁ । ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦ ପୁରୁଣା ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଲୋକସଭାରେ ଜିଏସଟି ବିଧେୟକ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା । ସବୁ ଦଳମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିଥିଲା । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଲୋକସଭାର ଯେତେ ଅଧିବେଶନ ବସିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୮ଟିରେ ସଦନର ପ୍ରଦର୍ଶନ ୧୦୦% ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସବୁ ଅଧିବେଶନରେ ସଦନର ପ୍ରଦର୍ଶନ ହାରାହାରି ୮୫% ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ସରକାର ସମୟରେ ଲୋକସଭାରେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସମୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ।
ସେହିପରି ଟିଡିପି ସାଂସଦ ନରମାଲି ଶିବପ୍ରସାଦ ସବୁ ଅଧିବେଶନରେ ପ୍ରତି ଦିନ ଏକ ନୂଆ ପୋଷାକ ଓ ନୂଆ ବେଶରେ ସଦନକୁ ଆସୁଥିବାରୁ ତାହାର ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ପଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଟେନସନ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।