PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଆକ୍ସନରେ ମୋଦି ସରକାର, ଅର୍ଥ ବ୍ଯବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ହୋଇପାରେ ୪ ବଡ ଘୋଷଣା

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୮: କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଦି ସରକାର ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ଯବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମୂଳକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ସରକାର କେଉଁ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ସିଏନବିସି-ଆୱାଜକୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୋଦି ସରକାର ଅଟୋ ସମେତ ୪ ସେକ୍ଟର ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସ୍ପେଶାଲ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୨-୩ ଥର ବୈଠକ ମଧ୍ଯ ହୋଇସାରିଲାଣି ।

ଏହି ସେକ୍ଟର୍ସକୁ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜ୍
ଅଟୋ ସେକ୍ଟର ବ୍ଯତୀତ ଅନ୍ଯ ୪ ସେକ୍ଟର ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର । ଏଥିରେ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସେକ୍ଟର, ସୁକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ଯମଧରଣର ଉଦ୍ଯୋଗ, ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଏନବିଏଫସି ସାମିଲ ।

ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ସର୍ତ୍ତ
ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ମାର୍କେଟ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ଯ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବେ ଏବଂ ଫରେନ ପୋର୍ଟପୋଲିୟ ଇନଭେଷ୍ଟର୍ସଙ୍କୁ ସରଚାର୍ଜରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବାର୍ଷିକ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ସରଚାର୍ଜ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲେ । ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ ସହଜ ହେବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ NBFC ଉପରେ ଅଧିକ ଫୋକସ୍
ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସରକାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ନନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଫାଇନାନ୍ସିଅଲ୍ ସର୍ଭିସେଜ୍(NBFCs) ଉପରେ ଖାସ୍ ଫୋକସ୍ କରିବେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏନବିଏଫସି ସେକ୍ଟର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ଯ ଦେଇ ଗତିକରୁଛି । ସରକାର ଏହି ସେକ୍ଟର ପାଇଁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ସେକ୍ଟରରେ ହାଉସିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ପାଇଁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

MSME କୁ ନେଇ ବଡ ଘୋଷଣା
ଏହା ବ୍ଯତୀତ ସୁକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ଯମ ଉଦ୍ଯୋଗ ପାଇଁ ସହଜ ସର୍ତ୍ତ ଉପରେ ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଖାସ୍ ବ୍ଯବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରେ । ଏହା ସହିତ ସରକାର ରୋଜଗାର ଦେବାପାଇଁ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ଖାସ୍ ଫୋକସ୍ କରିବେ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର