PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ନ୍ୟାସନାଲ ଓ୍ବାର ମେମୋରିଆଲରେ ମୋଦି, କହିଲେ ଆପଣମାନେ ଭୂତପୂର୍ବ ନୁହେଁ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ ଓ୍ବାର ମେମୋରିଆଲକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଦେଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ମାରକୀ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା ବୀର ସୈନିକଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦି ପୂର୍ବତନ ସୈନିକଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ‘ଆପଣମାନେ ଭୂତପୂର୍ବ ନୁହଁନ୍ତି, ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ’। କାରଣ ଆଜି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସୈନିକଙ୍କ ଶକ୍ତି ଓ ସମର୍ପଣ କାରଣରୁ ଆମର ସେନା ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେନା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଆପଣମାନେ ନିଜର ଶକ୍ତିର ଯେଉଁ ପରମ୍ପରା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ତାହାର କିଛି ତୁଳନା ନାହିଁ। ଦେଶରେ ଯେବେ କିଛି ସଙ୍କଟ ଆସେ ସେତେବେଳେ ଆମର ସୈନିକମାନେ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଉପରକୁ ସବୁ କଷ୍ଟ ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି। ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିନେଇଥାନ୍ତି ଓ ଏହାର ଜବାବ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି।

source: https://www.deccanchronicle.com

ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଲତା ଦିଦି ଯେତେବେଳେ ’ଏ ବତନ କେ ଲୋଗୋ’ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଓଦା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମୁଁ ପୁଲଓ୍ବାମରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ବୀରଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ପ୍ରଣାମ ଜଣାଉଛି। ଏହାସହ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସମସ୍ତର ବୀରଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି। ନବ ଭାରତ ଆଜି ନୂଆ ନୀତି ଓ ରୀତିରେ ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଛି। ଏହି ମେମୋରିଆଲର ଦାବି ବହୁ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ହୋଇପାରିନଥିଲା। ୨୦୧୪ରୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେମୋରିଆଲ ଆଜି ଦେଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପିତ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି।