PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

କୋଚି ବିପିସିଏଲ୍‌ ରିଫାଇନରି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ମୋଦି, ଭାରତର ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

କୋଚି/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି/ବ୍ୟୁରୋ): କେରଳର କୋଚିଠାରେ ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ କର୍ପୋରେସନ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ବିପିସିଏଲ୍‌)ର ଏକ ସମ୍ପ୍ରାସାରିତ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍‌ସ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସର ଶିଳାନ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।
ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, କୋଚି ରିଫାଇନରି ନୂତନ ସମନ୍ୱିତ ରିଫାଇନରି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସକୁ ୧୬,୫୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବିଶେଷତଃ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବ ଏବଂ ଅଟୋ ଇନ୍ଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବେଶକୁ ଅନୁକୂଳ ରଖିବ । କୋଚି ରିଫାଇନରି ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର ପ୍ରକଳ୍ପ ବୋଲି ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
କୋଚି ରିଫାଇନରିକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରିଫାଇନରି ଭାବେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାରର କ୍ଷମତା ୧୫.୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ରହିଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆଇଆରଇପି କୋଚି ରିଫାଇନରିକୁ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ରିଫାଇନରି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ଏହି ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ୨୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିବା ବେଳେ ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଇଆରଇପିର ନବୀକରଣ ପରେ କୋଚି ରିଫାଇନରି ୫ ଲକ୍ଷ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ର ତୈଳ ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସରୁ ତିଆରି ହେଉଥିବା ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ ମେସିନ୍‌ରେ ବ୍ୟବହୃତ କାଳି, ଅଟୋମୋଟିଭ୍‌ ପାର୍ଟସ, ଡାଏପର୍‌, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ କମିବ । ସେହିଭଳି କୋଚି ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟଠାରେ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମାଉନ୍‌ଡେଡ୍‌ ଷ୍ଟୋରେଜ୍‌ ଭେସେଲ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ଏହାର କ୍ଷମତା ୪ ହଜାର ୩୫୦ ନିୟୁତ ଟନ୍‌କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ।
ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ବିପିସିଏଲ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତୈଳ କମ୍ପାନିମାନେ କୋଚିଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର (ଏସ୍‌ଡିଆଇ)କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଯୁବକମାନେ ଏଥିରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବା ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ କରିପାରିବେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ କୋଟାୟମ୍‌ ଜିଲ୍ଲାର ଏତୁମାନୁରର ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିକଟରେ ୮ ଏକର ଜମି ଉପରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରର ତ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।