PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୋଦି, କହିଲେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଲଭ ହୋଇଛି ଘରକିଣା

source:www.ndtv.com

ସୁରଟ୍‌,୩୦ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ପୂରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହାର ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ଏବେ ବି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପଛେଇବା ସହ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ ଯୋଗୁ ଘରକିଣା ସହଜ ଓ ସୁଲଭ ହୋଇପାରିଛି । ଫଳରେ ଯୁବପିଢ଼ି ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନର ଘର କିଣିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଉଛନ୍ତି । ସୁରଟ୍‌ରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ ଦ୍ୱାରା କି ଲାଭ ମିଳିଛି ବୋଲି ମୋତେ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ସମ୍ପର୍କରେ ଦେଶର ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ପଚରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରିଅଲ୍‌ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ କି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ଏବଂ ଯୁବପିଢ଼ି ଘର କିଣିବାରେ କିଭଳି ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି, ତାହାର ଉତ୍ତର କେବଳ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିପାରିବ । ପୂର୍ବରୁ ରିଅଲ୍‌ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ରେ ଅଧିକାଂଶ କଳାଧନ ଲାଗୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ ଏବଂ ରେରା (ରିଅଲ୍‌ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ ନିୟାମକ) ଯୋଗୁ ତାହା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ବେଶ୍‌ ସଂଗଠିତ ହୋଇପାରିଛି । ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ସାଢ଼େ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯାହା କରିଛନ୍ତି, ସେତିକି କରିବାକୁ ପୂର୍ବର ଉପା ସରକାରକୁ ୨୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥାନ୍ତା । ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଏବର ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ୧.୩୦ କୋଟି ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଉପା ସରକାର ମାତ୍ର ୨୫ ଲକ୍ଷ ଘର ତୋଳିପାରିଛି ।