PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଲୋକସଭାରେ ମୋଦିଙ୍କ ବିବୃତି: କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ ଥିଲା ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ

source:www.ndtv.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ ଭାରତ ବିଜେପିର ସ୍ୱପ୍ନ ନଥିଲା । ଏହା ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା । ମୁଁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଉପରେ ଲୋକସଭାରେ ଆଜି ଆଗତ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ମୋଦି କହିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଭାଙ୍ଗିଯାଉ ବୋଲି ଗାନ୍ଧିଜୀ ଚାହୁଁଥିଲେ । ସେହିପରି ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣେତା ବାବାସାହେବ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କର ସୁଦୂର ପ୍ରସାରୀ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗି ଥିଲା । ତେଣୁ ସେ କହିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ଅର୍ଥ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ସହ ସମାନ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ । ଆମେ ଏଠାରୁ ଯିବା ପରେ ଗତ ସାଢ଼େ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ କ’ଣ କରିଛୁ ତାହାର ହିସାବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେବୁ । ଭାରତ ସାଢ଼େ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୧ତମ ସ୍ଥାନରୁ ଉଠି ଏବେ ୬ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ ୧୧ ନମ୍ବରରେ ଦେଶକୁ ଦେଖି ଗର୍ବ କରୁଥିଲେ ଆଜି ସେମାନେ ୬ ନମ୍ବରରେ ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ, ନିବେଶ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌, ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ, କୃଷି ଓ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସବୁବେଳେ ଚୌକିଦାର ଚୋର ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ମୋଦି ତାହାର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଚୋର ମୁହଁ ଟାଣ । ଯେଉଁମାନେ ଦେଶକୁ ଲୁଟିଛନ୍ତି ସେମାନେ ସବୁବେଳେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭୟ କରିବେ । ଅହଂକାର ଯୋଗୁ କଂଗ୍ରେସ ୪୦୦ରୁ ଆଜି ୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶପ୍ରତି ଆମର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ କଠୋର ପରିଶ୍ରମ ଆମକୁ ୨ରୁ ୨୮୨ରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଆଶା ଓ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ଆମେ ପୂରଣ କରିଚାଲିଥିବୁ । ଭାରତ ଉଭୟ ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ବନ୍ଧୁ ହେବ, ଇରାନ ଓ ସାଉଦି ଆରବର ସାଥୀରେ ରହିବ । ସ୍ପଷ୍ଟ ବିଦେଶ ନୀତି ଯୋଗୁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଦୃଶ୍ୟପଟରେ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଛି ।
ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ବେଳେ ସାଢ଼େ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସବୁ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚିଥିଲା ବେଳେ ୧୦ କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ କୃଷି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିଲା ସେଥିରୁ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ସେଥିପାଇଁ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଠୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଓ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା କୋଟି କୋଟି ଗରିବ ରୋଗୀ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ବେଳେ ଦରଦାମ ଓ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବହୁ ଉଚ୍ଚରେ ଥିଲା । ମାତ୍ର ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପରେ ତାହା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ହଜାର ହଜାର ସଂସ୍ଥା ବିଦେଶରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ପାଉଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାହାର ହିସାବ ଦେଉନଥିଲେ । ଆମେ ସେଥିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପାରଦର୍ଶିତା ଆଣିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଯୋଗୁ ସେମାନେ ସଂସ୍ଥା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । ଆମର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିଲା ବେଳେ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ବଢ଼ୁ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଆଦୌ ଚାହୁଁନଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏତେବର୍ଷ ଶାସନରେ ରହି ମଧ୍ୟ କିଛି କରିନଥିଲା । ସାମରିକ ଶକ୍ତିରେ ଭାରତ ସୁଦୃଢ଼ ହେବା କଂଗ୍ରେସ ଚାହୁଁନଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସେମାନେ ବରବାଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଲୁଟିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମୋଦି ସେମାନଙ୍କୁ ଛାଡିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭୟ କରି ଲୁଟେରାମାନେ ଲୁଚିଛନ୍ତି ।
୨୦୧୦ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡାରେ ଆମର କ୍ରୀଡାବିତ୍‌ମାନେ ପଦକ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରୁଥିଲେ । ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ନେତମାନେ ଏଥିରୁ ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିପଡିଥିଲେ । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଆଣିଥିଲା । ଆମେ ସର୍ବଦା ସତ କହୁ । ସଂସଦରେ, ଦେଶ ଭିତରେ କିମ୍ବା ଦେଶ ବାହାରେ ହେଉ । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନଙ୍କର ସତକୁ ଶୁଣିବା ଓ ସାମ୍‌ନା କରିବାର ସାହସ ନାହିଁ । ବିଜେପିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିରୋଧୀମାନେ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ମହାମେଣ୍ଟ ନୁହେଁ, ମହାମିଶ୍ରଣ । ୫୫ ବର୍ଷର କଂଗ୍ରେସ ଶାସନରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ବେଳେ ଆମର ୫୫ ମାସର ଶାସନ ଭିତରେ ଏହା ୯୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେହିଭଳି ୫୫ ବର୍ଷରେ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ମାତ୍ର ୧୨ କୋଟି ଥିଲା ବେଳେ ୫୫ ମାସରେ ଆମେ ୧୩ କୋଟି ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦେଇଛୁ । ବିରୋଧୀମାନେ ଆମ ବିରୋଧରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଧ୍ୱଂସ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୧୯୫୯ରେ କେରଳ ସରକାରକୁ ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ଦେଶରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରିଥିଲା । ସେନାକୁ ଅପମାନ କରିବା ସହ ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଗୁଣ୍ଡା କହିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ସେନା ବିଦ୍ରୋହ କରୁଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଇସି, ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ସେମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ଯୋଜନା କମିଶନକୁ ଜୋକରଙ୍କ ବଞ୍ଚ ବୋଲି କହିବାକୁ ପଛାଇ ନଥିଲେ ।
ମୋଦିଙ୍କୁ ଘୃଣା କରିବାକୁ ଯାଇ ସେମାନେ ଦେଶକୁ ଘୃଣିତ ଓ ଅପମାନିତ କରିଛନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରେସମିଟ୍‌ କରି ଭାରତର ମାନମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ତଳେ ପାଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସରେ ଥିବା ଆମର ମିତ୍ରମାନେ ଦୁଇଟି ସମୟ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି-ବିସି ଯାହାର ଅର୍ଥ ବିଫୋର କଂଗ୍ରେସ (କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବର) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଲା-ଏଡି ଯାହାର ଅର୍ଥ ଆଫ୍ଟର ଡାଇନେଷ୍ଟି (ବଂଶବାଦ ପରେ । ବିସିରେ କିଛି ଘଟି ନଥିଲା ବେଳେ ଏଡିରେ ସବୁକିଛି ଘଟିଛି । ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜନ୍ମିତ ଭୋଟରମାନେ ପ୍ରଥମ କରି ଚଳିତବର୍ଷ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟଦାନ ଦେଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ।