PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ମୋଦିଙ୍କ ବୟାନ: କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଜରୁରୀ

source:www.ndtv.com

ସୁରଟ, ୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପଲକ୍ଷେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ମହାମେଣ୍ଟ ସଂପର୍କରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତବିଶିଷ୍ଟ ସରକାର ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ମିଳିଲେ ହିଁ ସରକାର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ବିସ୍ତାରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧବାର ଏହା କହିଥିଲେ ।
 ଶିଳାନ୍ୟାସ ପରେ ଏକ ସମାରୋହକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରୀ । ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶରେ ଅସ୍ଥିରତା ଥିଲା । କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ପାଉନଥିବାରୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠିତ ହେଉଥିଲା । ସେହି ସବୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ କିଛିି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଗତି ପଛକୁ ଥିଲା । ଗତ ସାଢେ ଚାରି ବର୍ଷ ହେଲା ଆମେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିଛୁ କାରଣ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍‌ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବେ ୨୦୧୪ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ଦେଶକୁ ଝୁଲା ସଂସଦରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥିଲା । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ କେବଳ ଯେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ତା’ ନୁହେଁ ଏହାଦ୍ୱାରା ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଉତ୍ତରଦାୟୀ ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆମ ନିକଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ନଥାନ୍ତା ତା’ ହେଲେ ଜବାବରେ ମୁଁ କହିଥାନ୍ତି ଯେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଥିବା ଯୋଗୁ ଦେଶର ନାମ ବିଶ୍ୱରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ଆମକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିଛି ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।
 ସେହିପରି ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଏହି ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଉଭୟ ଯାତ୍ରୀ ଓ ଜିନିଷପତ୍ର ପରିବହନର କ୍ଷମତା ବଢିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଥାଉକି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ସୁରଟରେ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହିତ ସେ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାର ସ୍ମୃତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଦାଣ୍ଡି ସ୍ମାରକୀକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସେହି ସ୍ମାରକୀରେ ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିବା ୮୦ ଜଣ ଅନ୍ୟ ସତ୍ୟାଗ୍ରହୀଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି ।