PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ମୋଦିଙ୍କ ବୟାନ: କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଜରୁରୀ

source:www.ndtv.com

ସୁରଟ, ୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପଲକ୍ଷେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ମହାମେଣ୍ଟ ସଂପର୍କରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତବିଶିଷ୍ଟ ସରକାର ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ମିଳିଲେ ହିଁ ସରକାର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ବିସ୍ତାରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧବାର ଏହା କହିଥିଲେ ।
 ଶିଳାନ୍ୟାସ ପରେ ଏକ ସମାରୋହକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରୀ । ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶରେ ଅସ୍ଥିରତା ଥିଲା । କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ପାଉନଥିବାରୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠିତ ହେଉଥିଲା । ସେହି ସବୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ କିଛିି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଗତି ପଛକୁ ଥିଲା । ଗତ ସାଢେ ଚାରି ବର୍ଷ ହେଲା ଆମେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିଛୁ କାରଣ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍‌ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବେ ୨୦୧୪ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ଦେଶକୁ ଝୁଲା ସଂସଦରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥିଲା । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ କେବଳ ଯେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ତା’ ନୁହେଁ ଏହାଦ୍ୱାରା ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଉତ୍ତରଦାୟୀ ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆମ ନିକଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ନଥାନ୍ତା ତା’ ହେଲେ ଜବାବରେ ମୁଁ କହିଥାନ୍ତି ଯେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଥିବା ଯୋଗୁ ଦେଶର ନାମ ବିଶ୍ୱରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ଆମକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିଛି ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।
 ସେହିପରି ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଏହି ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଉଭୟ ଯାତ୍ରୀ ଓ ଜିନିଷପତ୍ର ପରିବହନର କ୍ଷମତା ବଢିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଥାଉକି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ସୁରଟରେ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହିତ ସେ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାର ସ୍ମୃତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଦାଣ୍ଡି ସ୍ମାରକୀକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସେହି ସ୍ମାରକୀରେ ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିବା ୮୦ ଜଣ ଅନ୍ୟ ସତ୍ୟାଗ୍ରହୀଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି ।