PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ମୋଦିଙ୍କ ବୟାନ: କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଜରୁରୀ

source:www.ndtv.com

ସୁରଟ, ୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପଲକ୍ଷେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ମହାମେଣ୍ଟ ସଂପର୍କରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତବିଶିଷ୍ଟ ସରକାର ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ମିଳିଲେ ହିଁ ସରକାର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ବିସ୍ତାରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧବାର ଏହା କହିଥିଲେ ।
 ଶିଳାନ୍ୟାସ ପରେ ଏକ ସମାରୋହକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରୀ । ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶରେ ଅସ୍ଥିରତା ଥିଲା । କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ପାଉନଥିବାରୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠିତ ହେଉଥିଲା । ସେହି ସବୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ କିଛିି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଗତି ପଛକୁ ଥିଲା । ଗତ ସାଢେ ଚାରି ବର୍ଷ ହେଲା ଆମେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିଛୁ କାରଣ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍‌ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବେ ୨୦୧୪ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ଦେଶକୁ ଝୁଲା ସଂସଦରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥିଲା । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ କେବଳ ଯେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ତା’ ନୁହେଁ ଏହାଦ୍ୱାରା ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଉତ୍ତରଦାୟୀ ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆମ ନିକଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ନଥାନ୍ତା ତା’ ହେଲେ ଜବାବରେ ମୁଁ କହିଥାନ୍ତି ଯେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ଥିବା ଯୋଗୁ ଦେଶର ନାମ ବିଶ୍ୱରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ଆମକୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିଛି ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।
 ସେହିପରି ସୁରଟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଏହି ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଉଭୟ ଯାତ୍ରୀ ଓ ଜିନିଷପତ୍ର ପରିବହନର କ୍ଷମତା ବଢିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଥାଉକି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ସୁରଟରେ ବିମାନବନ୍ଦରର ନୂଆ ଟର୍ମିନାଲ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହିତ ସେ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାର ସ୍ମୃତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଦାଣ୍ଡି ସ୍ମାରକୀକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସେହି ସ୍ମାରକୀରେ ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିବା ୮୦ ଜଣ ଅନ୍ୟ ସତ୍ୟାଗ୍ରହୀଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି ।