PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବୁର୍ଲା ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦେଉଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋପୀନାଥପୁର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ଟି ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

କଂଗ୍ରେସର କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ନୀତିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା: କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଥମେ ରୋଗ ବାଣ୍ଟେ, ତା’ ପରେ ଔଷଧ

source:www.ndtv.com

ଜମ୍ମୁ,୩ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଥମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରୋଗ ବାଣ୍ଟିଥାଏ । ତା’ ପରେ ଔଷଧ ଦିଏ । କଂଗ୍ରେସର କୃଷି ଋଣଛାଡ଼ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଜମ୍ମୁର ବିଜୟପୁରରେ ଏକ ର‌୍ୟାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ସେଠାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୦୮-୦୯ରେ କଂଗ୍ରେସ କୃଷକଙ୍କ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣଛାଡ଼ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା । ପ୍ରକୃତରେ କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୫୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ କରାଗଲା । ଏପରିକି କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ର ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ୩୦-୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସେଥିପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନଥିଲେ ବୋଲି ସିଏଜି ତାର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା । ନିକଟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠିତ ହୋଇଛି । କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ କଂଗ୍ରେସ ସେଠାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା । ହେଲେ ସେଠାରେ ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୩ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ସେ କରିଥିବା ଯୋଜନା ଯୋଗୁ ସାରା ଦେଶର ୧୨ କୋଟି ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ୫ ଏକରରୁ କମ୍‌ ଜମି ଥିବା ୯୦% ଚାଷୀ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବର୍ଷକୁ ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୦୦୦ଟଙ୍କା ଜମା ହେବ ବୋଲି ମୋଦି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲୋକମାନେ ପରିବାରବାଦ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଜାଣନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଆସିଲେ ଋଣଛାଡ଼ର ଜ୍ୱର ଧରେ । ପ୍ରତି ୧୦ ବର୍ଷରେ ସେମାନେ କୃଷକଙ୍କ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ସାଜିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗ ବାଣ୍ଟିଥାନ୍ତି । ତା’ ପରେ ଔଷଧ ଦେଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ବିଜୟପୁର ଏବଂ ଅବନ୍ତୀପୋରାରେ ଦୁଇଟି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ (ଏମ୍ସ) ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ଏହାଛଡ଼ା ଜମ୍ମୁରେ ଭାରତୀୟ ଜନସଞ୍ଚାର ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଏମସି)ର ଉତ୍ତର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇଥିଲା ।
ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେହରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଲଦାଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏକ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଜନାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଗସ୍ତର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋଦି ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖାଇ ଦେଇଛୁ ଯେ ଭାରତ ଆଉ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିବ ନାହିଁ । ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେବୁ ବୋଲି ସେ ଦୃଢୋକ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର