PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

୫୭ ମାସର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ୯୩ ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସିୟୋଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦିବସୀୟ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଯାତ୍ରାରେ ଅଛନ୍ତି।  ୫୭ ମାସର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ମୋଦି ୯୩ ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ଶତକ କରିବା ଠାରୁ ମାତ୍ର ୭ ପାଦ(୭ଥର)ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ନିଜର ୧୦ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ୯୩ ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୋଦି ମାତ୍ର ୫୭ ମାସରେ ଏହାର ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେ​‌ଷ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା। ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଯାଇଛନ୍ତି।

source: https://www.indiatoday.in

ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବା ମାମଲାରେ ମୋଦି ଏବେ କେବଳ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଠାରୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ତାଙ୍କର ୧୬ ବର୍ଷର ଶାସନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୧୧୩ ଥର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ମାମଲାରେ ମୋଦି ଏନଡିଏର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ ଆଗରେ  ରହିଛନ୍ତି। ବାଜପେୟୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଅଫିସିଆଲି ୪୮ ଥର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହାର ଲାଲ ନେହରୁ ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ୬୮ ଥର ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି।

source: https://aajtak.intoday.in

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମୋଦି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥର ଦୁଇଟି ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ଚୀନ ଏବଂ ଆମେରିକା। ଏହି ଦୁଇଟି ଦେଶକୁ ସେ ୫-୫ ଥର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ୩-୩ ଥର ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜାପାନ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ରୁଷ, ଜର୍ମାନ ଓ ନେପାଳକୁ ୪ଥର ଲେଖାଏଁ ଯାତ୍ରା  କରିଛନ୍ତି। ନିଜର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ମୋଦି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହିତ ମୋଟ ୪୮୦ ଟି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ମୋଦିଙ୍କ ସମୁଦାୟ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ୨୦୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ଥର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେଉଛି। ୨୦୧୫ରେ ମୋଦି ସର୍ବାଧିକ ୨୪ ଟି ଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୬ ଓ ୨୦୧୮ରେ ୧୮-୧୮ଟି ଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  ୨୦୧୭ରେ ୧୯ ଦେଶ, ୨୦୧୪ରେ ୧୩ ଟି ଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ହେଉଛି ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ।