PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା: ଅଯୋଗ୍ୟଙ୍କଠୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନିଆଯିବ

source:http://www.pragativadi.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ କେବଳ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହିଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ । କୌଣସି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିବନି । ଏପରିକି ଭୁଲ୍‌ବଶତଃ ଯେଉଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଓ ବଡ଼ବଡ଼ିଆଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ରାଶି ପଠାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ସେଇ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନିଆଯିବ । ଖୋଦ୍‌ କୃଷି ବିଭାଗ ସଚିବ ସୌରଭ ଗର୍ଗ ଆଜି ଏଭଳି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଚିଠା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଚାଷୀମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପଠାଯାଇଛି । ଏହି ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି କି ନାହିଁ, ତାହା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୭ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୧ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେବଳ ୧ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିଛି, ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହାୟତା ରାଶି ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।
‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ନେଇ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟିର ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ବୈଠକରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ରାଶି ପଠାଯାଉଛି, ସେଥିରେ ଋଣ ବାବଦକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କୌଣସି ଟଙ୍କା କାଟି ପାରିବ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରିମିୟମ ବାକି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ଟଙ୍କାରୁ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ବ୍ୟାଙ୍କ କାଟିବନି । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟଙ୍କା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ । ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି ସହ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।
ତେବେ ଭୁଲବଶତଃ ଯଦି କୌଣସି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ରାଶି ପଠାଯାଇଥାଏ, ସେଇ ଟଙ୍କାକୁ ସରକାର ଫେରାଇ ଆଣିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବ ।