PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : CHSE ଅଫିସରେ ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ରହିଛି ସମାନ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାହା କ’ଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୪: ବିଶେଷ ଭାବରେ ଅଧିକାଂଶ  ଲୋକ ସହଜ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ସହଜରେ ମନେ ରଖିପାରିବେ। ଏକଥା ନିକଟରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ବିଶ୍ବର ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ-୧୨୩୪୫୬ ରହିଛି। ରିସର୍ଚ ଅନୁସାରେ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସଚେତନତା କରାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଲୋକ ସହଜ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ରଖି ସାଇବର ଆଟାକର ଶିକାର ଦେଉଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟାସନାଲ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ସେଣ୍ଟର(ଏନସିଏସସି) ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ସଚେତନତା କମ୍ ଥିବା ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲା। ଏନସିଏସସି ଏଭଳି ଆକାଉଣ୍ଟର ଡାଟାବେସକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲା, ଯାହାକୁ ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ ହ୍ୟାକ୍ କରିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ୨.୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ -୧୨୩୪୫୬ ରହିଛି।

ଏନସିଏସପିର ଟେକ୍ନିକାଲ ଡାଇରେକ୍ଟର ଡା. ଇୟାନ ଲେଭିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁ ଲୋକ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ସେମାନେ ହ୍ୟାକିଂର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ‘କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଡାଟା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ସହଜ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେପରିକି ଆପଣଙ୍କ ନାଁର ପ୍ରଥମ ଶବ୍ଦ,ସ୍ଥାନୀୟ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍ କିମ୍ବା ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ।‘୧୨୩୪୫୬’ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ  ନମ୍ବରରେ ରହିଛି ‘୧୨୩୪୫୬୭୮୯’, ଯାହାକୁ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହାଛଡା ଟପ୍ ୫ଟି ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ଭିତରେ qwuerty ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ଓ ‘୧୧୧୧୧୧୧’ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ସହଜରେ ହ୍ୟାକ ହୋଇପାରିବ।

ବହୁଲୋକ ପାସଓ୍ବାର୍ଡ ଭାବରେ ନିଜର ସ୍ତାନୀୟ ଫୁଟବଲ ଟିମର ନାମ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଲିଭରପୁଲର ନାମ ସବୁଠାରୁ ଉପରେ ରହିଛି, ସେଭଳି ଚେଲସୀର ନାମ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା। ସଙ୍ଗୀତ ସମ୍ପର୍କିତ ପାସଓ୍ବାର୍ଡରେ ବ୍ଳିଙ୍କ-୧୮୨ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଏନସିଏସସି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସତର୍କତା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲା। ସର୍ଭେରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ୪୨% ଲୋକ ନିଜର ଟଙ୍କା ଚୋରି ହେବାର ଭୟ ରଖିଥାନ୍ତି। ସେଭଳି ୧୫% ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ ତାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାର ସ୍ତର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍ ରହିଛି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର