୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା ପୁଅକୁ ପାଇଲେ ମା’, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ଜାଣିବା ପରେ ଆଖିରେ ଭରିଯିବ ଲୁହ

ବେଜିଂ,୮।୮: ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏବେ ଏଭଳି ଜଣେ ମା’ଙ୍କର କାହାଣୀ ଖୁବ୍ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଯିଏକି ନିଜର ପୁଅକୁ ୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିପାଇଛନ୍ତି।  ପ୍ରାୟ ୩ ଦଶକ ଧରି ନିଜର ପୁଅକୁ ଖୋଜୁଥିବା ଏହି ମା’ ଜଣକ ସବୁ ଆଶା ହରାଇ ବସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପୁଅକୁ ପାଇବାର ଆଶା ହରାଇ ସାରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପୁଅକୁ ଭେଟିବାରେ ସଫଳତା ହାତକୁ ଆସିଥିଲା। ତେବେ ୩୨ ବର୍ଷ ପରେ  ପୁଅକୁ ଦେଖିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ମା’ଙ୍କୁ ଏହି ଭୟ ଲାଗୁଥିଲା, କାଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତାଙ୍କୁ ମା’ ଭାବରେ ସ୍ବୀକାର କରିବାକୁ ମନା କରିପାରନ୍ତି।

୩୨ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଅକୁ ଦେଖା କରିବାର ଏହି କାହାଣୀ ଚୀନର ଅଟେ। ଲି ଜିଙ୍ଗଝି ନାମକ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ପୁଅ ମାଓ ୟିନଙ୍କୁ ୧୯୯୮ରେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ ଓ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଲି ଜିଙ୍ଗଝି ଚୀନର ସନଝି ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହନ୍ତି। ଯେବେଠାରୁ ପୁଅ ମାଓ ୟିନଙ୍କୁ ୧୯୮୮ରେ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା ତାଙ୍କୁ ବୟସ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲା।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଇରେ ଲି ଝିଙ୍ଗଝିଙ୍କୁ ନିଜର ପୁଅଠାରୁ ୩ ଦଶକ ପରେ ଦେଖା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରେ ପୁଅକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ମା’ ଓ ବାପା ଏକାଠି ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ସମୟ ବିତାଇଥିଲେ।

ମାଓ ୟିନ୍ ନିଜର ବାପା-ମାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ସନ୍ତାନ, କାରଣ ସେତେବେଳେ ଚୀନରେ ଏକକ ସନ୍ତାନ ନୀତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ଅପହରଣ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ଏକ ହୋଟେଲ ପାଖରେ ପାଣି ପିଇବାକୁ ଅଟକିଥିଲେ। ଲିଙ୍କ ବାପା ନିଜର ପୁଅର ସନ୍ଧାନରେ ତାଙ୍କର ଫଟୋ ସହ ୧ ଲକ୍ଷ ପୋଷ୍ଟର ଛପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ମିଳିନଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଓ ୟିନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପୋଲିସକୁ ଯେତେବେଳେ କେହି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ତେବେ ଡିଏନଏ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ବାରା ତାଙ୍କ ବାପା-ମାଙ୍କ ବିଷୟରେ  ଜଣାପଡିଥିଲା। ବିବାହିତ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ମାଓ ୟିନ ନିଜର ଘରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଚେଙ୍ଗଡୁ ନାମକ ଏକ ସହରରେ ରହୁଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କୁ ୬୪ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଏକ କପଲଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର କେହି ସନ୍ତାନ ନଥିଲେ।