PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଜାତି, ଧର୍ମର ହୀନ ରାଜନୀତି ବିଲୋପ କରିବ ବିଜେପି:କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକ୍ତାର୍‌ ଆବାସ୍‌ ନକ୍‌ଭୀ

କଟକ/ଜଗତପୁର/ସାଲେପୁର,୨୦ ।୪(ଆପ୍ର): ବିଜେପିକୁ ଏକ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଳ କହି ଭୋଟ୍‌ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଚଳାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଆଶା ସଫଳ ହେବନାହିଁ । କାରଣ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ବିଜେପି ସରକାର ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଆସିଛି । ବିଭିନ୍ନ ଜନହିତକର ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବୃହତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କଡ଼ା ଜବାବ୍‌ ଦେଇ ବିଜେପିକୁ ପୁଣି ଥରେ ସମର୍ଥନ ଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକ୍ତାର ଆବାସ୍‌ ନକ୍‌ଭୀ ।

ସାଲେପୁର ଉପକଣ୍ଠ ଭାତପଡ଼ା ଖେଳପଡିଆଠାରେ ଆଜି ଆୟୋଜିତ ବିଜେପିର ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ନକ୍‌ଭୀ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ, ଓଡିଶା ଏକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରିୟ ରାଜ୍ୟ । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟ ଆଶଙ୍କାରେ ଏଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି । ଧର୍ମ, ଜାତି, ମିଥ୍ୟା, ଭଷ୍ଟ୍ରାଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ୍‌ ହାତେଇବାର ରାଜନୈତିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ବିଲୋପ କରିବା ବିଜେପିର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସଂକଳ୍ପରେ ଦେଶ ଆଜି ବିକାଶ ହାୱାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । ଏଠି ଜାତି, ବର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଭାରତୀୟ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୭ଶହ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଭାଇମାନେ ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆବେଦନପତ୍ର ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକକାଳୀନ ଏତେସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀ ହଜ୍‌ କରିବାକୁ ଯିବେ । ପାକିସ୍ଥାନ ଏକ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରୀ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତରୁ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ କେବେ ବି ଏକକାଳୀନ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ହଜ୍‌ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇନାହାନ୍ତି, ଯାହା ଏଥର ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ବୋଲି ନକ୍‌ଭୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ସାଲେପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ସାଲେପୁରର ବିଧାୟକ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ ନାନ୍ଦୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାତପଡ଼ା ଖେଳପଡ଼ିଆଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମାବେଶ ଶେଷ କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକ୍ତାର ଆବାସ୍‌ ନକ୍‌ଭୀ କଟକରେ ଏକ ରୋଡ୍‌ ସୋ’ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଗୌରୀଶଙ୍କର ପାର୍କ ଠାରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ନକ୍‌ଭୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତୃବୃନ୍ଦ ଦେୱାନ ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ବିପୁଳ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ରୋଡ୍‌ ସୋରେ ଦଳର କଟକ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର, ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସମୀର ଦେଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର