PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବର ନମୁନା ରଖିଲେ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼,୨୮ା୧(ଆପ୍ର): ଦୁନିଆରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ କି ମାନବସେବାକୁ ମାଧବ ସେବା ଭାବୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭାବ ନଥିଲେ ବି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବର ନମୁନା ରଖିଥିବା ବରଗଡ଼ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଯୁବକଙ୍କ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବା ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ହୋଇଛି । ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ ଏହି ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବକମାନେ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ବୃଦ୍ଧା ମାଉସୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେବା ଘଟଣା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଏକତାର ନିଦର୍ଶନ ପାଲଟିଛି । ପଡ଼ାର ଜଣେ ଅନାଥ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେଇ ବରଗଡ଼ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ୭ ସ୍ଥିତ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଶେକ ସବଦର ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଆଜି ସୁନାଥ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।
ସମସ୍ତଙ୍କ ମାଉସୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଜଣେ ବିଧବା ବୃଦ୍ଧା ଇଚ୍ଛା ଦାସ (୭୭)ଙ୍କ ଆଜି ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ କେହି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନଥିବାରୁ ଜମା ହୋଇଥିବା ପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି ହିଁ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସମସ୍ତ ଶଙ୍କା ଓ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାରେ ଗାରଟାଣିଥିଲେ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀ ଶେଖ ସବଦର ଓ ସାଥୀ । ମାଉସୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଯୋଗାଡ଼ ସହ ଜୀରାନଦୀ କୂଳକୁ ବୋହି ନେଇ ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର କରିଥିଲେ । ମୁସଲମାନ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ଶବ ବୋହିବା ସହ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ମୁତାବକ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ସବଦର ଓ ସାଥୀ ସାହିଦ ଖାନ, ଏମ୍‌ଡି ସଦାଫ, ଅଭି, ସୋନୁ, ଆକ୍ରମ, ରାଜୀବ, କେବାଲ, ସବର, ଆଜାଦ, ମନ୍ନୁ, ହୁସେନ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ନିକଟକୁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ବରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା, କିଶୋର ମିଶ୍ର ତଥା ବିଜେଡିର ବହୁ ନେତୃବୃନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଏତାଦୃଶ ସମାଜସେବା କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅନୁଗୁଳରୁ ଆସି କେଉଁ କାଳରୁ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାରେ ରହିଯାଇଥିବା ଇଚ୍ଛା ଦାସଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଲା ପରେ ତାଙ୍କ ପୁତୁରାମାନେ ଆସି ନେଇଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଉସୀ ଡାକ ସହ ଭାବର ବନ୍ଧନକୁ ଏଡ଼ାଇ ନପାରି ନିଃସନ୍ତାନ ଇଚ୍ଛା ପୁଣି ଫେରିଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଚଣାମୁଢ଼ି ବିକ୍ରି କରି ପେଟପାଟଣା କରୁଥିଲେ । ୧୫ ଦିନ ତଳେ ଡିବିରିରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବରଗଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିବା ସମୟରେ ସବଦର ଓ ସାଥୀ ତାଙ୍କ ସେବାଶୁଶ୍ରୁଷା କରିଆସୁଥିଲେ । ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଆଜି କାନ୍ଧ ଓ ମାଟି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ।