PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

‘ନାଓକାଷ୍ଟ ଓ ପାଣିପାଗ ସେବା’ କର୍ମଶାଳା: ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ଲକୱାରୀ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଏଣିକି ଖାଲି ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରର ପାଣିପାଗର ସୂଚନା ସୀମିତ ରହିବନି । ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବ୍ଲକରେ ମଧ୍ୟ ପାଣିପାଗକୁ ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିହେବ । ଫଳରେ ସେଠାକାର ଚାଷୀମାନେ ଆସନ୍ନ ବିପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସତର୍କ ହୋଇପାରିବେ । ଫସଲହାନୀରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ । ଏଭଳି ବ୍ଲକୱାରି ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନର ଯୋଜନା ରଖିଛି ଓଡି଼ଶା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଆସନ୍ତା ୨୦୨୦-୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସବୁ ବ୍ଲକରେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏଚ୍‌ ଆର ବିଶ୍ୱାସ କହିଛନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ପରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ ହେବ । ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଲେଭେଲ ଫିଲ୍ଡ ୟୁନିଟ୍‌ ଭଳି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ପ୍ରତି ବ୍ଲକକୁ ଫୋକସ୍‌ କରି ସେଠାକାର ପାଣିପାଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇହେବ । ଆସନ୍ନ ବିପତ୍ତି ଉପରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିହେବ । ବିପତ୍ତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟକୁ କମାଯାଇପାରିବ । କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସହଭାଗିତାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ ।

ସେହିପରି ବର୍ଷେ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ୬ଟି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି । ରାଣିତାଲ ଓ ଚିପିଲିମାକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇ ମାଲକାନିଗିରି, ଢ଼େଙ୍କାନାଳର ମହିଁଷାଖାଲ, କେଉଁଝର, ସିମିଳିଗୁଡା, ସୁନ୍ଦରଗଡ କେରେଇ, ଭବାନୀପାଟଣାଠାରେ ନୂଆ ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡି଼କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲାଣିି । ଆଗକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓୟୁଏଟି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଏବଂ ଜି ଉଦୟଗିରିରେ ଦୁଇଟି ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଣିପାଗ ସୂଚନାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୃଢ଼ ହୋଇପାରିବ ।

ବାତ୍ୟା, ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ବିପତ୍ତିର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ହେଉଛି । ହେଲେ ବଜ୍ରପାତ ଭଳି ବିପତ୍ତିକୁ ଠଉରେଇବା ପାଇଁ ହାତରେ ବହୁତ କମ୍‌ ସମୟ ଥାଏ । ଏଭଳି କମ୍‌ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ତଥା (ନାଓକାଷ୍ଟ)ର ମଧ୍ୟ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୪ ଶହ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନହାନୀ ହେଉଛି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରସାର କରାଗଲେ,ଏହି ମୃତ୍ୟୁହାର କମିପାରିବ । ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆଜି ଓଡି଼ଶା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ‘ନାଓକାଷ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ପାଣିପାଗ ସେବା’ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ କହିଥିଲେ, ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ରାଡାର କିମ୍ବା ସାଟେଲାଇଟ୍‌ଠୁ ଅଧିକ ଗାଣିତିକ ପାଣିପାଗ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ପାଣିପାଗର ଅନୁମାନ କରିବା ନିହାତି ଭାବେ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ୟ । ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସମୟରେ ଏନେଇ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ଓ ନିର୍ଭୁଲ ଅନୁମାନ କରିବାକୁ ପଡି଼ଥାଏ । ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ହାତରେ ବହୁତ କମ୍‌ ସମୟ ଥାଏ । ଫଳରେ ଏଭଳି ବିପତ୍ତିରେ ମୃତାହତ ଓ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ କମାଯାଇପାରିବ । ପାଣିପାଗ ସମ୍ପର୍କୀତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଓ ଏହାର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର