PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ଶତାବ୍ଦୀର ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ, ଭାରତର ଆସ୍ଥା- ଆଦର୍ଶ ଓ ଦିବ୍ୟତାରେ ଅଛନ୍ତି ଭଗବାନ ରାମ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

https://zeenews.india.com/

ଅଯୋଧ୍ୟା,୫।୮: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭୂମି ପୂଜନ କରିଛନ୍ତି। ଭୂମି ପୂଜନ ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। ଭୂମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ନିଜର ସମ୍ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ମୋଦି ନିଜର ସମ୍ବୋଧନ ଜୟ ସିୟା ରାମ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସାରା ବିଶ୍ବର ରାମଭକ୍ତଙ୍କୁ କୋଟି-କୋଟି ଅଭିନନ୍ଦନ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଏହା ମୋର ସୌଭାଗ୍ୟ ଯେ, ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ମୋତେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଐତିହାସିକ କ୍ଷଣର ସାକ୍ଷୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି। ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ହୃଦୟରୁ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଅସ୍ଥାୟୀ ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଆମ ରାମଲାଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ଏକ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଭାଙ୍ଗିପଡିବା ଓ ଉଠିବା, ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ବ୍ୟତିକ୍ରମରୁ ରାଜଜନ୍ମଭୂମି ଆଜି ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ସାରା ଦେଶ ଆଜି ରୋମାଞ୍ଚିତ। ପ୍ରତି ମନ ଦୀପମୟ ଅଟେ। ଶତାବ୍ଦୀର ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଶେଷ ହେଉଛି।’

ଆମର ସ୍ବାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ବହୁ ପୀଢି ନିଜର ସବୁକିଛି ସମର୍ପିତ କରିଦେଇଥିଲେ। ପରାଧୀନତାର କାଳଖଣ୍ଡରେ କୌଣସି ଏଭଳି ସମୟ ନଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇନଥିଲା, ଦେଶର କୌଣସି ଭୂଖଣ୍ଡ ଏଭଳି ନଥିଲା, ଯେଉଁଠି ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦିଆନଯାଇଛି।’

ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅର୍ପଣ ବି ଥିଲା, ତର୍ପଣ ବି ଥିଲା, ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଥିଲା,ସଂକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ, ବଳିଦାନ ଓ ସଂଘର୍ଷରୁ ଆଜି ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ତପସ୍ୟା ରାମମନ୍ଦିର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଆଡକୁ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଜି ୧୩୦ କୋଟି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ରାମ ଆମର ମନରେ ଅଛନ୍ତି, ଆମ ଭିତରେ ମିଶି ଯାଇଛନ୍ତି। କୌଣସି କାମ ଯଦି କରିବାର ଅଛି, ତେବେ ପ୍ରେରଣା ପାଇଁ ଆମେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଆଡକୁ ଦେଖୁ।’

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଅଦ୍ଭୁତ ଶକ୍ତି ଦେଖନ୍ତୁ। ରାମ ଆଜି ବି ଆମର ମନରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି, ଆମର ସଂସ୍କୃତିର ଆଧାର ଅଟେ। ଶ୍ରୀରାମ ଭାରତର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅଟନ୍ତି, ଶ୍ରୀରାମ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଅଟନ୍ତି। ରାମ ମନ୍ଦିର ଆମ ସଂସ୍କୃତିର ଆଧୁନିକତାର ପ୍ରତୀକ ହେବ। ଆମର ଶ୍ବାଶତ ଆସ୍ଥାର ପ୍ରତୀକ ହେବ। ଭାରତର ଏଭଳି କୌଣସି ଭାବନା ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ଝଲକ ନାହିଁ।  ଆମର ଆସ୍ଥା,ଆଦର୍ଶ ଓ ଦିବ୍ୟତାରେ ରାମ ଅଛନ୍ତି।

ଭାରତ ବାହାରେ ବହୁ ଦେଶରେ ସେଠାର ଭାଷାରେ ରାମକଥା ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି। ମୋ​‌ତେ ବିଶ୍ବାସ ଯେ, ଆଜି ସେହି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଖୁବ୍ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। କାରଣ ପ୍ରଭୂ ରାମ ହେଉଛନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କର। ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ନାମ ଭଳି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ତିଆରି ହେବାକୁ ଥିବା ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ସମୃଦ୍ଧ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପ୍ରତୀକ ହେବ। ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମମନ୍ଦିର ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାନବିକତାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର