PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ପରିଚୟ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଚୟନ କଲା ହିନ୍ଦୀ ‘ୱର୍ଡ ଅଫ ଦ ଇୟର’

source:www.indiatoday.in

ଜୟପୁର ୨୭/୧: ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ଦେଇଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଡିକ୍ସନାରୀ, ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୀର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ୨୦୧୮ର ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ଚୟନ କରିଛି । ଜୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ଶନିବାର ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ ୨୦୧୮ ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ(Word of the year) ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନାରେ ଅନେକ ସମୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ଡିକ୍ସନାରୀ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ସାମିଲ କରିଛି । ଟିମରେ ଭାଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଶୋକ କୁମାର ଶର୍ମା, କାର୍ତ୍ତିକା ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ ନମିତା ଗୋଖଲେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ନାରୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହିଳା ଓ ପାୱାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶକ୍ତି । ଏହି ଶବ୍ଦର ପୁରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ମହିଳା ଆଜି ନିଜ ଜୀବନକୁ ନିଜ ଇଛାରେ ବିତାଉଛି ବା ବଞ୍ଚୁଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।