PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ପରିଚୟ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଚୟନ କଲା ହିନ୍ଦୀ ‘ୱର୍ଡ ଅଫ ଦ ଇୟର’

source:www.indiatoday.in

ଜୟପୁର ୨୭/୧: ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ଦେଇଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଡିକ୍ସନାରୀ, ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୀର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ୨୦୧୮ର ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ଚୟନ କରିଛି । ଜୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ଶନିବାର ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ ୨୦୧୮ ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ(Word of the year) ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନାରେ ଅନେକ ସମୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ଡିକ୍ସନାରୀ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ସାମିଲ କରିଛି । ଟିମରେ ଭାଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଶୋକ କୁମାର ଶର୍ମା, କାର୍ତ୍ତିକା ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ ନମିତା ଗୋଖଲେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ନାରୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହିଳା ଓ ପାୱାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶକ୍ତି । ଏହି ଶବ୍ଦର ପୁରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ମହିଳା ଆଜି ନିଜ ଜୀବନକୁ ନିଜ ଇଛାରେ ବିତାଉଛି ବା ବଞ୍ଚୁଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର