ମାଣ୍ଡିଆ ବିକାଳିରୁ ଜାତୀୟ ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ଭକ୍ତରାମ

ସାଧାରଣ କୃଷକ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ କୌଣସି କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କ୍ୟାରିୟର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏତେ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ । ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି, କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ହେବାର ଜିଦ୍‌ ହିଁ ଜଣକୁ ଏ ଦିଗରେ ସଫଳ କରାଇପାରେ । ଯାହାର ଏକ ବଡ଼ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସାଜିଛନ୍ତି ଯୁବ ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ଭକ୍ତରାମ ଦେସ୍ତି । ସାଧାରଣ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇବି ସେ ଜାତୀୟସ୍ତରର ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି । ଦିନେ ସେ ଘରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ସହ ବାପାଙ୍କୁ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ, ବଜାରରେ ମାଣ୍ଡିଆ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନରେ ଥିଲା ଜଣେ ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ହେବାର ନିଶା । ସମୟ ଆସିଲା, ସୁଯୋଗ ବି ମିଳିଲା, କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ପାଇଁ ସେ ଚୟନ ହେଲେ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସରେ ରହିଲେ । ଏତିକିରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସଂଘର୍ଷ ଶେଷ ହୋଇ ନଥିଲା । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ଭକ୍ତରାମଙ୍କ ଘର । ବାପା ସୁଦନ ଦେସ୍ତି ଓ ମାଆ ପୁଳା ଦେସ୍ତି । ଦୁଇଟି ଜାତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତି ସାରିବା ପରେ ଭକ୍ତରାମ ଗତବର୍ଷ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ସେ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନଥିଲେ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅବକାଶରେ ସେ ଯେତେବେଳେ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସରୁ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଚାଷ କାମ କରୁଥିବା ବାପା ସୁଦନ ଓ ମାଆ ପୁଳା ତାଙ୍କ ଉପରେ ଘୋର ବିରକ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବାପା କହିଥିଲେ, ଖାଲି ଖେଳ ଖେଳ ହେଉଛୁ, ପଢ଼ା ଶୂନ, ଖେଳି କ’ଣ କରିବୁ? ଏବେ ସବୁ ବନ୍ଦ, ଘରେ ରହି ଚାଷ କର… । ବାପାଙ୍କ ଅବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରି ନଥିଲେ ଭକ୍ତରାମ । ଖରା ଛୁଟି ସରିଗଲା, ହେଲେ ସେ ଆଉ ହଷ୍ଟେଲ୍‌ ଫେରି ନଥିଲେ । ବାପା ମାଆଙ୍କୁ ବହୁ ବୁଝାସୁଝା କରିଥିଲେ, ବିନତି ବି କଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳି ନଥିଲା । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ । ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ
କଲେ । କ୍ୟାରିୟରଟା ଏହିଠାରୁ ଶେଷ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଭାବି ନେଇଥିଲେ । ଏ ବିଷୟ ଦିନେ ଭକ୍ତରାମ କୋଚ୍‌ ସୀତା ଜେନା (ବ୍ରହ୍ମପୁର)ଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ରେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଜଣାଇଥିଲେ । କୋଚ୍‌ ସୀତା ଜେନା ସବୁ କିଛି ଶୁଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ଫୋନରେ ସୁଦନ ଓ ପୁଳାଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ । ଭକ୍ତରାମକୁ ସୀତା କହିଥିଲେ- ଘରେ ରହିଲେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇ କାଠ ହାଣିବୁ । ଏଠାକୁ ଆସିଲେ ପଢି଼ ପୁଣି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବୁ । କ୍ରୀଡ଼ାରେ ତୁ ଭଲ କରୁଛୁ, ଆଗକୁ ଅଧିକ ପଦକ ଜିତିଲେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ । ଶେଷରେ କୌଣସିମତେ ବାପା ମାଆ ରାଜି ହେଲେ । ଘରୁ ହଷ୍ଟେଲ ଫେରିବାକୁ ଟଙ୍କା ନଥାଏ । ବଜାରରେ ମାଣ୍ଡିଆ ବିକ୍ରି କରି ବସ୍‌ ଟିକେଟ୍‌ ଯୋଗାଡ଼ କଲେ । ଶେଷରେ ପୁଣି ଭକ୍ତରାମ ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରେ ଆସି ଅଭ୍ୟାସରେ ଯୋଗ ଦେଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ।

ଆଗାମୀ ସମ୍ଭାବନା
ମାଲକାନଗିରିରୁ ଫେରିଲା ପରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ଜାତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିସାରିଲେଣି ଭକ୍ତରାମ । ତା ସହ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ ସେ । ସେଥିରୁ କିଛି ଅର୍ଥ ଘରକୁ ପଠାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ବାପା ମାଆ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଆଉ ପୁଅକୁ କେବେ ଆକଟ କରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଦିନେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ନିୟମିତ ଖାଇବାକୁ ପାଇପାରୁ ନଥିବା ଭକ୍ତରାମ ଏବେ ଉନ୍ନତ କ୍ରୀଡ଼ା କୌଶଳ ସହ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ଉତ୍ତମ କୋଚିଂ ପାଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ‘ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଭଳି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀ ପିଲା ସେ । ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଭା ଥିଲା, ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିକଶିତ ହୋଇପାରୁ ନଥିଲା । କାରଣ ସୁଯୋଗ ନଥିଲା । ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ପରେ ସେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଶିବିର ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହେବ । ହୁଏତ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି, ଭଲ ଖେଳ ଜାରି ରଖିଲେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ କୋଚ୍‌ ସୀତା ଜେନା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ

ପୁଣି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଷ ଓଗାଳିଲେ ସାହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦ୍, ମୋଦିଙ୍କକୁ ନେଇ କହିଲେ ଏହି କଥା

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ଜବାବ୍ ଦେଲେ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମା, କହିଲେ ଏଭଳି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ!

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ