୩୫୪ କୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଜାଲିଆତି ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜା ଗିରଫ,ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ କମଳନାଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଳନାଥଙ୍କ ଭଣଜା ରତୁଲ ପୁରୀଙ୍କୁ ଆଜି ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଇଡି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲାରେ  ରତୁଲ ପୁରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆା ଦ୍ବାରା ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ସିବିଆଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ପ୍ରବତ୍ତର୍ନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ସିବିଆଇ କମଳନାଥଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ବାପା ଦୀପକ ପୁରୀ ଓ ମା’ ନୀତା ପୁରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଠକେଇ ଓ ଜାଲିଆତି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ଏବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କମଲ ନାଥ ତାଙ୍କ ଭଣଜା ରତୁଲ ପୁରୀ ଗିରଫ ହେବାକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ସେ, କହିଛନ୍ତି ରତୁଲଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଚାଲିଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ମୋର ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହି ମାମଲାର ଠିକ୍‌ ବିଚାର କରିବେ।’

ଡିଜିଟାଲ ଡାଟା ଷ୍ଟୋରେଜ୍‌ କମ୍ପାନୀ ମୋଜର ବାୟରର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରତୁଲ ପୁରୀ ମନିଲଣ୍ଡରିଂ ନିରୋଧ ଆଇନ ବଳରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀର ବହୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ବହୁ ଅଜ୍ଞାତ ଲୋକ ଓ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ସଂସଦ ମାର୍ଗର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ୩୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲୋନ୍ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ସିବିଆଇ ଆଜି ଏହି ମାମଲାରେ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ଚାରି ରଖିଛି। ମୋଜରଓ୍ବେୟରର ଓଖଲାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢାଉ ହେଉଛି।

ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ରତୁଲପୁରୀ ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟା ଓ୍ବେଷ୍ଟଲାଣ୍ଡ୍ୟ ମାମଲାରେ ଜଡିତ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ଇଡି ତଦନ୍ତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲା ୧୭ ଅଗଷ୍ଟରେ ସିବିଆଇ ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଇଡି ମନ ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା,ଏହି ନୂଆ ମାଲାରେ ଇଡି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ମୋଜର୍ ବାୟର୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କୁହାଯାଇଥିଲା, ରତୁଲ ଗିରଫ ହେବା ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରେମୋଙ୍କ ସହ କାମ କରିବେ ଉର୍ବଶୀ

ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚ ଚଟ୍ଟାଣରେ ‘ଭୀଷ୍ମ’ – ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତର ଟ୍ୟାଙ୍କ୍

କୃଷି ବିଲ୍ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଏଠାରେ ସେକ୍ସ ୱାର୍କର ହେବା ପାଇଁ ଅଛି ପ୍ରଥା – ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ କହିଲେ …

ଜିନ୍‌ଗତ ତ୍ରୁଟି ଥିଲେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ମୁସ୍କିଲ ହେବ-ଗବେଷଣା

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଅତି ପ୍ରଭାବୀ ଆଣ୍ଟିବଡି ଠାବ କଲେ ଜର୍ମାନ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ