PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ: ନିଶା କବଳରେ ୭.୧୩ କୋଟି ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୨:  ନିଶା କବଳରେ ରହିଛନ୍ତି ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ସଂଖ୍ୟାର ଲୋକେ। ଏନେଇ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ପ୍ରାୟ ୭.୧୩ କୋଟି ଭାରତୀୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଶା ସେବନ କରିବାର ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ପଡିଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯାହାକି ଏବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଭାରତ ସରକାର ଏହି ସର୍ଭେରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସର୍ଭେରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫.୧୭ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ ପିଇବାର ନିଶା ରହିଛି।

source: https://www.jagran.com

ସେଭଳି ୭୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭାଙ୍ଗ, ୬୦ ଲକ୍ଷଙ୍କୁ ଅଫିମ ଓ ଚରସ ଏବଂ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶା ବଟିକା କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜେକସନ ନେବାର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି। ସର୍ଭେରେ ୭୦,୨୯୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ କି ବିପଦଜନକ କିସମର ଡ୍ରଗ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

source: https://www.jagran.com

ସର୍ଭେରେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ମାଦବଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବାସ୍ତବିକ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଏହି ସର୍ଭେରେ ୧୮୬ ଜିଲ୍ଲାର ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିବାରଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।  ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଚି ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ମଦର ନିଶା ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାଜନକ। କାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଏହା ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି କରୁଛି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ  ଭାଙ୍ଗ ଖାଇ ନିଶା ସେବନ କରିବାର ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାପରେ କୋକିନ୍, ହିରୋଇନ୍ ଭଳି ବିପଦଜନକ ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି।

source: https://www.jagran.com

ସର୍ଭେରେ ଜଣାପଡିଛି ମୋଟ ୨୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ମଦ ପିଉଛନ୍ତି।  ମଦ ପିଇବାରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଚଣ୍ଡୀଗଡ, ତ୍ରିପୁରା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ରହିଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୪.୨ କୋଟି ଲୋକ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟରେ ରହିଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ। ସେଠାରେ ୧.୪ କୋଟି ଲୋକ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ  ରହିଥିବା ବେଳେ  ସେଠାରେ ୧.୨ କୋଟି ଲୋକ ମଦ ପିଅନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ‘ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସବଷ୍ଟେନ୍ସ  ଏବ୍ୟୁଜ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଶୀର୍ଷକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦେଶରେ ଏମ୍ସର ନ୍ୟାସନାଲ ଡ୍ରଗ୍ସ ଡିପେଣ୍ଡେନ୍ସ ଟ୍ରୀଟମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ନିଶା ପ୍ରଭାବରେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର ସେଥିରେ ୨୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ୟୁପି, ୫.୭ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜାବ ଓ ୪.୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଓଡିଶାରେ ରହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର