PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ: ନିଶା କବଳରେ ୭.୧୩ କୋଟି ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୨:  ନିଶା କବଳରେ ରହିଛନ୍ତି ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ସଂଖ୍ୟାର ଲୋକେ। ଏନେଇ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ପ୍ରାୟ ୭.୧୩ କୋଟି ଭାରତୀୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଶା ସେବନ କରିବାର ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ପଡିଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯାହାକି ଏବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଭାରତ ସରକାର ଏହି ସର୍ଭେରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସର୍ଭେରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫.୧୭ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ ପିଇବାର ନିଶା ରହିଛି।

source: https://www.jagran.com

ସେଭଳି ୭୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭାଙ୍ଗ, ୬୦ ଲକ୍ଷଙ୍କୁ ଅଫିମ ଓ ଚରସ ଏବଂ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶା ବଟିକା କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜେକସନ ନେବାର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି। ସର୍ଭେରେ ୭୦,୨୯୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ କି ବିପଦଜନକ କିସମର ଡ୍ରଗ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

source: https://www.jagran.com

ସର୍ଭେରେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ମାଦବଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବାସ୍ତବିକ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଏହି ସର୍ଭେରେ ୧୮୬ ଜିଲ୍ଲାର ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିବାରଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।  ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଚି ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ମଦର ନିଶା ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାଜନକ। କାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଏହା ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି କରୁଛି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ  ଭାଙ୍ଗ ଖାଇ ନିଶା ସେବନ କରିବାର ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାପରେ କୋକିନ୍, ହିରୋଇନ୍ ଭଳି ବିପଦଜନକ ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି।

source: https://www.jagran.com

ସର୍ଭେରେ ଜଣାପଡିଛି ମୋଟ ୨୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ମଦ ପିଉଛନ୍ତି।  ମଦ ପିଇବାରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଚଣ୍ଡୀଗଡ, ତ୍ରିପୁରା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ରହିଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୪.୨ କୋଟି ଲୋକ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟରେ ରହିଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ। ସେଠାରେ ୧.୪ କୋଟି ଲୋକ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ  ରହିଥିବା ବେଳେ  ସେଠାରେ ୧.୨ କୋଟି ଲୋକ ମଦ ପିଅନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ‘ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସବଷ୍ଟେନ୍ସ  ଏବ୍ୟୁଜ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଶୀର୍ଷକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦେଶରେ ଏମ୍ସର ନ୍ୟାସନାଲ ଡ୍ରଗ୍ସ ଡିପେଣ୍ଡେନ୍ସ ଟ୍ରୀଟମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ନିଶା ପ୍ରଭାବରେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର ସେଥିରେ ୨୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ୟୁପି, ୫.୭ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜାବ ଓ ୪.୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଓଡିଶାରେ ରହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର