PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି: ଓଡ଼ିଶା-ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଫାଇନାଲ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୭ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଔରଙ୍ଗାବାଦରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ହକି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ (ଡିଭିଜନ ଏ’)ରେ ଓଡ଼ିଶା ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ଓଡ଼ିଶା ୪-୨ (ସୁଟ ଆଉଟ୍‌) ଗୋଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶକୁ ପରାଜିତ କରିଥିଲା । ଆସନ୍ତାକାଲି ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦଳ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶକୁ ଭେଟିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ୪-୦ରେ ହରିଆନାକୁ ହରାଇଥିଲା ।
ପ୍ରଥମ ସେମି: ଓଡ଼ିଶା ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବେଶ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ଓ ପ୍ରତିଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ଗୋଲଶୂନ୍ୟ ରହିଥିଲା । ୪ଟି କ୍ୱାର୍ଟରରେ କେହି କାହାକୁ ଗୋଲ୍‌ ଦେଇ ପାରି ନଥିଲେ । ଶେଷରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଳାଫଳ ସୁଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ୪-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ଧୀର, ଲାବନ ଲୁଗୁନ, ସୁନିତ ଲାକ୍ରା ଓ ଅଧିନାୟକ କ୍ରିଷ୍ଣା ତୀର୍କୀ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ଗୋଲ୍‌କିପର ଧନରାଜ ହେମନ ଅତି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଗୋଲ୍‌ ଅଟକାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୨-୪ ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମି: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଏକତରଫା ଭାବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥିଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଖେଳାଳି । ୟୁପିର ଶିବମ ଆନନ୍ଦ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୪୮,୫୨ ଓ ୫୮ ମିନିଟ୍‌ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ୨୬ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଅଜୟ ଯାଦବ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଦଳକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ । ହରିଆନା ଖେଳାଳି ବହୁ ପ୍ରୟାସ କରି ମଧ୍ୟ ଗୋଲ୍‌ ଖାତା ଖୋଲିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରି ନଥିଲେ । ଶେଷରେ ୦-୪ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇ ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବାରୁ ସୁଯୋଗ ହରାଇଥିଲା । ହରିଆନା ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଁ ଖେଳିବେ ।