PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଧମକ: ଆଜିଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ

source:http://www.gumrfnews.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଚାରିପଟୁ ରାଜଧାନୀକୁ ଜଗିବୁ । ପନିପରିବା ହେଉ କି ଆଳୁ ବୋଝେଇ ଗୋଟିଏ ବି ଗାଡି଼ ସହର ଭିତରକୁ ଛାଡି଼ବୁନି । ଏମିତି ଢଙ୍ଗରେ ରାଜଧାନୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ।
ସେପଟେ ସଂଗଠନର ଏଭଳି ଚାଲେଞ୍ଜରେ ହଡ଼ବଡ଼େଇ ଯାଇଛି ପୁଲିସ । ଏବେଠୁ ସଂଗଠନର ଚାଷୀନେତାଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦଫା ଦଫା କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖୁଛି । ରାଜଧାନୀ ପ୍ରବେଶସ୍ଥଳ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପୁଲିସ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ସହର ଭିତରକୁ ପୂରାଇ ନଦେବାକୁ ଫୁଲ ଦମ୍‌ରେ ଲାଗିଛି ।
କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପେଷ୍ଟିସ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ସଂଗଠନ ପୁଣି ଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଗିୟର ମୋଡି଼ଛି । ଏଥର ସିଧାସଳଖ ଆଇନ୍‌କୁ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଯୋଜନା ପାଞ୍ଚିଛି । ରାଜଧାନୀରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡି଼ଛନ୍ତି ନବନିର୍ମାଣ ଚାଷୀ । ଚାଷୀନେତା ତଥା ସଂଗଠନ ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଚାଷୀ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ମୁହାଁ । ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ମହକୁମାରୁ ମାଡି଼ ଆସୁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଏକାଠି ହେବେ । ମହାସମାବେଶ କରି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜିବେ । ଦରକାର ପଡି଼ଲେ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରାଯିବ । ସହରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଯିବ ।
ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ପୁଲିସ ଏବେଠୁ ଚାଷୀ ସମାବେଶକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଲାଣି । କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, କେନ୍ଦୁଝରରେ ଏକାଠି ହେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଅଟକାଉଛି । ଚାଷୀନେତାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଗିରଫ କରି ନେଉଛି । ସଂଯୋଜକ ଶେଷଦେବଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ, ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝରରୁ, ମହେଶ୍ୱର ଜେନାଙ୍କୁ ନୟାଗଡ଼ରୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିସାରିଛି ।
୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହରରେ ପୂରେଇ ଦେଇନଥିଲେ । ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରାକୁ ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ (ତମାଣ୍ଡୋ, ହଂସପାଳ)ରେ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଜଣେ ବି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହର ଭିତରକୁ ପୂରାଇ ଦେଇନଥିଲେ । ପୁଲିସ ଫୋର୍ସକୁ ଢାଲ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ଭଳି ସରକାରଙ୍କ ଚାଲ୍‌ ଏଥର ଫେଲ୍‌ ମାରିବ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଆଇନ୍‌ ଅମାନ୍ୟ ଚାଲିବ । ସହରରେ ଏକରକମ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ବୋଲି ସେ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସେପଟେ ନବ ନିର୍ମାଣର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବେଠୁ ତୟାରି କଲାଣି ପୁଲିସ । ଏନେଇ ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ସଂଗଠନର ନେତାଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିର ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯିବ । ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହେବ । ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଛକରେ ମଧ୍ୟ ପୁଲିସ ଜଗିବେ । ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଯଦି ଆଇନ୍‌ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।