PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

୨୫ରେ ନବୀନ ବନାମ ରାହୁଲ ସୋ

ହାତ, ପୁରୀରେ ଶଙ୍ଖ । ଏଠି ରାହୁଲ, ସେଠି ନବୀନ । ୨୫ରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିଶାଳ ସମାବେଶରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବିଜେଡି ସରକାର ଉପରେ କରିବେ ଆକ୍ରମଣ । ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁରୀରେ ଠିକ୍‌ ସେଇଦିନ ଚାଷୀଙ୍କ ଗହଣରେ ରହିବେ । ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ରାଶି ବଣ୍ଟନ କରିବେ ।
ଏଆଇସିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଆସନ୍ତା ୨୫ରେ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ । ରାହୁଲ ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସି ତମାଣ୍ଡୋ ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ବିଶାଳ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ କ୍ୟାମ୍ପରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଉତ୍ସାହ । ଅବଶ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ ଓ ଯୋଗେଶ ସିଂହ ବିଜେଡିମୁହାଁ ହେବା ଦଳକୁ ଝଟକା ଦେଇଛି । ମାତ୍ର ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ଦଳ ବେଶ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ ରାହୁଲଙ୍କ ସଭାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳ କରିବାକୁ ସବୁପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି । ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କସରତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତମାଣ୍ଡୋ ପଡ଼ିଆ ଯେପରି ଲୋକରେ ଉବୁଟୁବୁ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ଟିମ୍‌ ନିରଞ୍ଜନ ଦିନରାତି ଏକ କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ନବୀନ ଓ ମୋଦି କାହା ଉପରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବେ ତାହା ଉପରେ ଆଖି । ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସଠାରୁ ସମ ଦୂରତାରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଉଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ବିଜେପି ବଡ଼ ଶତ୍ରୁ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ବିଜେଡି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧୁ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ନିଜ ଭାଷଣରେ ରାହୁଲ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ନବୀନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ନିରଞ୍ଜନ ପିସିସି ସଭାପତି ହେବା ପରେ ଓ ଆସନ୍ତା ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ । ଏ ଗସ୍ତର ସଫଳତା ଉପରେ କଂଗ୍ରେସର ଆଗାମୀ ଭୋଟ ରାଜନୀତି ଅନେକାଂଶରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ଦଳର ସବୁ ଛାମୁଆ ସଂଗଠନ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଳାଇଛନ୍ତି ।
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସମାବେଶରୁ ନଜର ହଟାଇବାକୁ ପୁରୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ‘ଚାଷ ଓ ଚାଷୀ’ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚାଷୀ ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରୁନାହାନ୍ତି । ପୁରୀ ତାଳବଣିଆରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌ । ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଠୁଳ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ବଣ୍ଟନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବା ସହ ନୂଆ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ରାହୁଲଙ୍କ ସଭା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜୋର୍‌ ଧରିଛି । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ବିଜେଡି ସରକାର ରାହୁଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦିନ ଚାଷୀ ସମାବେଶ ଆୟୋଜନ କରିଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଟ ରାଜନୀତି କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭୂଆଁ ବୁଲାଇବାକୁ ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ମାତ୍ର ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ଏ ଅଭିଯୋଗ ଭିତ୍ତିହୀନ । ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ଜାଣିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପ୍ରତି କାହାର ଦରଦ ଅଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର