PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ନବୀନ ଖେଳିଲେ ମାଷ୍ଟରଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌: ଲୋକସଭାରେ ବିଜେଡି ଦେବ ୩୩% ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦ ।୩(ଆପ୍ର./ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟର ୨୧ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ୩୩% ଆସନରେ ବିଜେଡି ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ । ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଏକ ବିଶାଳ ମହିଳା ସମାବେଶରେ ଏମିତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ନବୀନଙ୍କ ଏଭଳି ଏକତରଫା ଘୋଷଣା ସମଗ୍ର ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ହଲଚଲ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ନବୀନ ହିଁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଲାଗି ୩୩% ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ଦାବି ଉଠାଇଥିଲେ । ଏନେଇ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାରେ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଥିଲେ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ସାରା ଦେଶରେ ଏନେଇ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଏଥିପାଇଁ ଲବି କରିଥିଲେ । ନବୀନଙ୍କ ଏହି ମାଷ୍ଟରଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଏବେ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ବଢ଼ାଇଦେଇଛି ।
କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶାଳ ମହିଳା ସମାବେଶରେ ଏସଂପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରି ନବୀନ କହିଥିଲେ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ହେଉଛି ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ କର୍ମଭୂମି । ୯୦ ଦଶକରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩% ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ବିଜୁ ବାବୁ ଦେଶକୁ ବାଟ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଉଭୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଲାଗି ୩୩% ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ । ପରେ ୨୦୧୨ରେ ଆମ ସରକାର ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ କର୍ମଭୂମି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ହିଁ ମୁଁ ଏହି ଘୋଷଣା କରୁଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ଓଡ଼ିଶାର ମହିଳା ଦେଶରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ରାସ୍ତା ବତାଇବେ । ଯଦି ଭାରତକୁ ଚୀନ୍‌ କିମ୍ବା ଆମେରିକା ପରି ଆଗୁଆ ଦେଶ ହେବାର ଅଛି, ତେବେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଏହାର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ତର ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।
ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇ ନବୀନ କହିଥିଲେ, ଯଦି ସେମାନେ ସତରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତୁ । ସେ କହିଥିଲେ, ପ୍ରଭୂ ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଙ୍କଉ ପବିତ୍ର ପୀଠ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଦେଶର ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଯାତ୍ରାରେ ଆଜି ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।
ସମାବେଶରେ ରାଜ୍ୟ ମିଶନ ଶକ୍ତିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ସୁଜାତା କାର୍ତ୍ତିକେୟନ ସରକାରଙ୍କ ମିଶନ ଶକ୍ତିର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବାବଦରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ମହିଳା ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କ ଭିଡ଼ିବାକୁ ନବୀନଙ୍କ ଏ ଗେମପ୍ଲାନକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା । ୨୧ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ କେଉଁ ସିଟରେ ନବୀନ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଛିଡ଼ା କରାଇବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା । ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସହ ବିଜେଡି ଶିବିରରେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏ ଘୋଷଣା କମ୍ପନ ଆଣିଛି । ମହିଳା ନେତ୍ରୀମାନେ ଟିକଟ ପାଇବାର ଆଶା ବଢ଼ିଛି । ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭାରେ ୩୩% ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନବୀନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ବିଧାନସଭା ଟିକଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ୩୩% ସଂରକ୍ଷଣ ଫର୍ମୁଲା ଆଦରି ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ ଭିତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଟୁପୁରୁ ଟାପୁରୁ । ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମହିଳା ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବେଶ୍‌ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ସହ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବିଜେଡିର ଦବଦବା ବଢ଼ାଇବାକୁ ପୂରା ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ନବୀନ । ଭୋଟ୍‌ ଯେତିକି ପାଖେଇ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ସମଗ୍ର ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ସେତିକି ତତଲା ଧରୁଛି । ସଂସଦରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ଆଲୋଚନା ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି । ମାତ୍ର ସଂସଦ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନି । ଅଚାନକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହିଳାଙ୍କ ହାଣ୍ଡିଶାଳ ଭୋଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭାରେ ୩୩% ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରାଇଛନ୍ତି । ଏତିକିରେ ଚୁପ୍‌ ନରହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ, ସଂସଦ ଓ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଦିଗରେ ଆପଣ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱ ନେଲେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇବେ । ଆମ ଦେଶର ମହିଳାମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ଏବେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନିଆଁରେ ଘିଅ ଢ଼ାଳି ନବୀନ ୩୩% ଲୋକସଭା ସିଟରେ ମହିଳା ଲଢ଼ିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରି ବିଜେଡି କେବଳ କଥା ନୁହେଁ କାମରେ କରି ଦେଖାଏ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ।