PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନବୀନଙ୍କ ଚିଠି: ଭୁବନେଶ୍ୱର-ରାଉରକେଲା-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ରୁଟ୍‌ରେ ଚାଲୁ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାଉରକେଲା ଭାୟା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଦେଇ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚାଲୁ । ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରା କରିପାରିବ । ଏହି ରୁଟ୍‌ରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚାଲିଲେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ରେଳବାଇ ଫାଇଦା ପାଇବ । ଏଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା- ରାଉରକେଲା ରୁଟ୍‌ରେ ଶୀଘ୍ର ଶତୀବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ଏହି ମର୍ମରେ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୂଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।
ନବୀନ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଭିତରୁ ଶତୀବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନରେ ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଝାରସୁଗଡ଼ା- ରାଉରକେଲା ରୁଟ୍‌ରେ ଏବେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଇଣ୍ଟରସିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରା କରୁଛି । ସକାଳ ସମୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଏହି ରୁଟ୍‌କୁ ସିଧାସଳଖ ଯୋଡୁଥିବା କୌଣସି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚାଲୁନି । ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପ ହବ୍‌ । ରାଉରକେଲା ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟିଲ୍‌ସିଟି ଓ ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । ଏହି ଦୁଇଟି ଯାକ ସହର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଏହି ଦୁଇ ସହରକୁ ଯୋଡୁଥିବା କୌଣସି ଟ୍ରେନ୍‌ ସକାଳ ବେଳା ଚାଲୁନି । ଏହି ରୁଟ୍‌ରେ କେବଳ ଇଣ୍ଟରସିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ଓ ପରିବହନ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରୁଛି । ଏମିତି କି ଇଣ୍ଟରସିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ତା’ କ୍ଷମତାଠାରୁ ୧୨୦ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଛି । ଏଣୁ ଏହି ରୁଟ୍‌ରେ ଶତୀବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚାଲିଲେ ଲୋକେ ବେଶ୍‌ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ନବୀନ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।
ଓଡ଼ିଶା ସବୁବେଳେ ରେଳବାଇର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ବଡ଼ ଅବଦାନ ଦେଇ ଆସିଛି । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ । ଉଭୟ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ ଓ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନରେ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି । ଏଣୁ ସବୁ ଦିଗକୁ ବିଚାର କରି ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା- ରାଉରକେଲା ରୁଟ୍‌ରେ ପ୍ରିମିୟମ୍‌ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁ ବୋଲି ନବୀନ ଚିଠିରେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।