PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡା- ଛତିଶଗଡକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଗୁଡାରୀ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ପୋଲିସର କୁଟ୍ରାଧର ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଚଡାଉ। ମିନିଟ୍ରକ ସହ ୨କ୍ବୁଣ୍ଟାଲ ୪୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ। ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କ୍ଷୋଭ ଜଣାଇଲେ ନବୀନ: କୋଇଲା ରୟାଲଟି ତୁରନ୍ତ ବଢ଼ାଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମୋଟ କୋଇଲାର ଏକ ପଞ୍ଚମାଂଶ ଭାଗ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଓ ବିସ୍ଥାପନ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ରାଜ୍ୟ ସହୁଛି । ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ଦୀର୍ଘ ୬ବର୍ଷ ହେଲାଣି କୋଇଲାର ରୟାଲଟି ବଢ଼ିନି । ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଚାର କରୁ । କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କ୍ଷୋଭ ଜଣାଇବା ସହ କୋଇଲା ରୟାଲଟି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
ନବୀନ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, କୋଇଲା ରୟାଲଟି ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । କୋଇଲା ରୟାଲଟି ୧୪ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୦ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଦିନ ତଳୁ ପୁରୁଣା ଦାବି ଦୋହରାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । କୋଇଲା ଖଣିରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ପାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାର ଦାବି ସବୁବେଳେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ଏମ୍‌ଏମ୍‌ଡିଆର୍‌ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୩ ବର୍ଷରେ କୋଇଲା ରୟାଲଟି ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା କଥା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେସ୍‌ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟର କୋଇଲା ଖଣିରୁ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୧୭ହଜାର ୩୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଭିତରେ ମାତ୍ର ୧୧ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତତ୍କାଳ ବିଚାର କରିବାକୁ ନବୀନ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।
ମହାନଦୀ କୋଲଫିଲ୍ଡସ୍‌ ଲିଃ(ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ୨୦୧୪-୧୫ ରେ ୫୩୧୪କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ(ପିବିଟି) କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଏହି ଲାଭ ପରିମାଣ ବଢି଼ଥିଲା । ମୋଟ ୭୩୩୯.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୩୮ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଦେବାକୁ ଥିବା ୮ହଜାର ୨୯୭କୋଟି ଏ ଯାଏ ଏମ୍‌ସିଏଲ ଦେଉନି । ଅନୁମତିଠାରୁ ଅଧିକ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବାରୁ ଏମସିଏଲ୍‌ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ଜରିମାନା ରାଶି ଦେବା କଥା । ଜରିମାନା ରାଶି ପଇଠ କରିବାକୁ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଗୋଏଲଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ।
ଏଥିସହ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଦୁଇଟି ଭୂତଳ ଖଣିରେ ବାଲି ଭରିବା କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନି । ଏଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମାଟି ଦବିବା ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି । ତୁରନ୍ତ ଏହି ବାଲି ଭରିବା କାମ ସାରିବାକୁ ଏମ୍‌ସିଏଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ନବୀନ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।