PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପତାକା ଅବତରଣ ଉତ୍ସବ: ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଓଏସ୍‌ଏପି ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ ପଡି଼ଆରେ ପତାକା ଅବତରଣ ଉତ୍ସବ-୨୦୧୯ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୋଜିତ ପରେଡ୍‌ର ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପୁଲିସ ବାହିନୀର ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରୁଥିବା ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର, କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷିତ ବିଭିନ୍ନ ନୃତ୍ୟକଳା ଓ ଆଖି ଝଲସିଲା ଭଳି ଆତସବାଜୀ ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ଆରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷିତ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ଧୂନ ପ୍ରଥମେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନରେ ଦେଶାତ୍ମବୋଧକର ଜୋଶ ଭରିଥିଲା । ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଆରକ୍ଷୀ ବାହିନୀର
ବ୍ରାସ୍‌ ବ୍ୟାଣ୍ଡ, ପାଇପ୍‌ ବ୍ୟାଣ୍ଡ, ସାକସୋଫୋନ ଓ ମାସବ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଯବାନଙ୍କ
ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବୀରବାଦ୍ୟ, ଦେଶାତ୍ମବୋଧକ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ତୁରୀବ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ବାଗପପିର
ବାଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ବାଦ୍ୟର ତାଳେ ତାଳେ ଆରକ୍ଷୀମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚଫାଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଫ୍ୟାନଫାୟାର, ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଜଓବାର, ସାରା ଜାହାଁସେ ଆଚ୍ଛା, କଦମ କଦମ ଓ ଡ୍ରମ୍‌ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିଲା । ଡ୍ରମସ୍‌ କଲର ଏକକ ବାଦ୍ୟରେ ପଡ଼ିଆ କମ୍ପି ଉଠିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରୁ ଆସଥିବିା କଳାକାରମାନେ ଲୋକନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଗୃହ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ, ପୁଲିସ ଡିଜି ଡା. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ଜଣାଇଥିଲେ । ପୁଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ବହୁବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।