PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

‘ଜଗରନଟ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍‌ ଦ ମୁଭ୍‌’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ନବୀନ: ଆମ କାମ ବିଜେଡିକୁ ପୁଣି ଜିତାଇବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ‘ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଆମେ ପୁଣି ଜିତିବୁ । ଆମ ସରକାରର କାମ ହିଁ ଆମକୁ ଜିତାଇବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରାୟ ।’
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି (ଶନିବାର) ଏଭଳି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏଥର ବିଜେଡି ଗତଥର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ ବୋଲି ସେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
‘ଜଗରନଟ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅନ ଦି ମୁଭ୍‌’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ‘ଦି ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଗ୍ରୁପର ସଂପାଦକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲାଙ୍କ ସହ ଖୋଲା ମଞ୍ଚରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ବେଶ୍‌ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହ ନବୀନ ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ।
ରାଜନୀତି ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ କି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନବୀନ କହିଥିଲେ, ମୋ କାମ ସହ ଲୋକଙ୍କ ଭଲମନ୍ଦ ଜଡ଼ିତ । ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗେ । ଲୋକେ ଖୁସି ହେଲେ ମୁଁ ଖୁସି ।
ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଲମ୍ବା ଶାସନର ସଫଳତା ଉପରେ ଆତ୍ମସନ୍ତୁଷ୍ଟିି ପ୍ରକାଶ କରି ନବୀନ କହିଥିଲେ, ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଆମେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ବେଳକୁ ଗରିବୀ ଆମର ପରିଚୟ ଥିଲା । ଆଜି ଆମେ ୮୦ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ସୀମାରେଖାରୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ପାରିଛୁ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ କରୁଛୁ । ଦେଶର ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆମେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଚାଉଳ ଯୋଗାଉଛୁ ।
ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ, ସାଂପ୍ରତିକ ସାମାଜିକ ଅବସ୍ଥା ସହ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ‘ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ’ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକ ‘ଜଗରନଟ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅନ ଦ ମୁଭ୍‌’କୁ ନବୀନ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ । ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ପରେ ଶ୍ରୀ ଚାୱଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଆମେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣା କରିପାରିଛୁ । ଗୋଟିଏ ଦଶନ୍ଧିରେ ଆମକୁ ଏ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ଓଡ଼ିଶା ୧ ନମ୍ବର ହୋଇପାରିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଜି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସ୍ପୋର୍ଟସ କ୍ୟାପିଟାଲ ଭାବେ ପରିଚିତ ହେଉଛି । ଆମେ ଏଠାରେ ବେଶ ସଫଳତାର ସହ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱ କପ୍‌ ହକି ଆୟୋଜନ କରିଛୁ । ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶର ଏହା ହେଉଛି ଉଦାହରଣ ।
ସେହିଭଳି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଫୋକସ କରିଛନ୍ତି । ନିଜସ୍ୱ ପାଣ୍ଠିରୁ ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ବିଜୁଳି, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭଳି ଦିଗକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଫୋକସ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଆମ ରାଜ୍ୟର ଚିର ସହଚର ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟା ପରେ ଆମେ ବହୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ । ଆମ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାକୁ ଜାତିସଂଘ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ଆମେ କାମ କଥା କହୁଥିଲା ବେଳେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଆମ ସହ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି । ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ତାଙ୍କ ସରକାର ପୁଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ଯିବେ ।
ଏ ଅବସରରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଅତିଥିମାନେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା କେମିତି ଆଜି ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି, ସେ ସଂପର୍କରେ ବିଶଦ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।
ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ଉଭୟ ଶ୍ରୀ ଚାୱଲା ନବୀନଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ଚାୱଲା କହିଲେ, ନବୀନଙ୍କୁ ସେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେବ ଜାଣିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏବେ ବି ନବୀନ ମୋ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ରହସ୍ୟମୟ । ସେହିଭଳି ଶ୍ରୀ ଚାୱଲା ନବୀନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ବିଏମଡବ୍ଲ୍ୟୁ (ବେସିକ୍‌ ମିନିମମ୍‌ ୱାର୍ଡ) ବନାମ ବିଏମଡବ୍ଲ୍ୟୁ (ବେଷ୍ଟ ମାକ୍ସିମମ୍‌ ୱାର୍କ)ସହ ତୁଳନା କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଆ ଆଜି ସବୁଠି ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବୋଲି ଚାୱଲା କହିଥିଲେ ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଦେଖୁଛି
ଓଡ଼ିଶା କେବଳ ଆଗକୁ ଆଗଉନି । ବିକାଶରେ ଧାଉଁଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ନଜର ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ । ‘ଜଗରନଟ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍‌ ଦ ମୁଭ୍‌’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବରେ ବହୁ ଅତିଥି ଏଭଳି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।
ଆଜି ‘ଜଗରନଟ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍‌ ଦ ମୁଭ୍‌’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ଓ ଚାଲେଞ୍ଜ ନେଇ ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟମାନେ ନିଜ ମତ ରଖିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ପରେ ପ୍ରଫେସର ନିତ୍ୟ ରାଓ, ଲାରା ଏଲେନ୍‌, ଡ.ଅନୁପ୍ରୀତା ଶୁକ୍ଳା, ରାନୁ ଭୋଗଲ ଓଡ଼ିଶା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ମତ ରଖିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଡ. ସୁରଜ କୁମାର ସଂଚାଳନ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିଷ୍ଠା ସତ୍ୟମ୍‌, ଡ.ସୁରଜ କୁମାର, ଦେବରାଜ ପ୍ରଧାନ, କ୍ରିଷ୍ଣା ବାସ୍ତା କହିଲେ, ଓଡ଼ିଶା ପିଠା, କାଳିଆ ଭଳି ଯୋଜନା ଆଣି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି । ଥ୍ରୀ ‘ଟି’କୁ ନେଇ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି ବୋଲି ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟମାନେ ମତ ରଖିଥିଲେ ।