ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ଭିତରେ ରହିଛି ଭାରତର ଏହି ଦୁଇଟି ସହର,ବାଂଲାଦେଶ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ରହିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୮: ବିଶ୍ବର ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ତାଲିକାରେ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତର ମୁମ୍ବାଇ ୪୫ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ୫୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ। ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକାରେ ୫ଟି ମହାଦ୍ବୀପର ୬୦ଟି ସହର ସାମିଲ ରହିଛି। ଇକୋନୋମିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ  ୟୁନିଟ୍ ପକ୍ଷରୁ କବୁହାଯାଇଛି ବିଶ୍ବର ୧୦ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ସହରର ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର(ଏପିକ)ର, ଯେଉଁଥିରେ ଟୋକିଓ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୨୦୧୯ରେ ସୁରକ୍ଷିତ ସହରର  ତାଲିକାରେ ଟୋକିଓ ସହିତ  ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ସହରର ସ୍ଥାନ ଶୀର୍ଷ ଆଡେ ରହିଛି।

ଇକୋନୋମିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ  ୟୁନିଟ୍ର ତାଜା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହରରେ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇକୁ ୪୫ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଛି ସେଭଳି ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନର କଚାରୀ ସହର ୫୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ବାଂଲାଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଢାକା ୫୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସର୍ବାଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ମଧ୍ୟ ସିଓଲ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। କୋପେନହେଗେନ ସହିତ ସିଓଲ ୮ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଏହି ରାକିଂ ଇକୋନୋମିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟେଜିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟର ସେଫ ସିଟିଜ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଦ୍ବାରା ଜାରି ସୂଚିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଗୁରୁବାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏହି ସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବ ୧୦ ସହରରେ ୬ ଏସିଆ-ପାସିଫିକର ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ଭିତରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ସେଭଳି ଓସାକାର ତୃତୀୟ, ଏମ୍ସଟର୍ଡମକୁ ୪ର୍ଥ, ସିଡନୀକୁ ୫ମ ଓ ଟରୋଣ୍ଟୋକୁ ୬ଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି, ସେଭଳି ବ୍ରିଟେନର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନକୁ ୧୪ ତମ ରାକିଂ ମିଳିଛି। ଆମେରିକାର ରାଜଧାନୀ ଓ୍ବାଶିଂଟନକୁ ୭ମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ସେଭଳି ଏହି ସୂଚୀରେ କୁଆଲାଲାମପୁରକୁ ୩୫ତମ, ଇସ୍ତାନବୁଲକୁ ୩୬ତମ ଓ ଋଷର ରାଜଧାନୀ ମସ୍କୋକୁ ୩୭ ତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ସେଭଳି ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଢାକାକୁ ୫୬ତମ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ସହର କରାଚିକୁ ୫୭ ତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି।

ଭାରତର କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସହର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି, ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ ସହର ଗୁଡିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡୁଛି।  ଏହି ସୂଚୀରେ ଚଣ୍ଡୀଗଡ, ବେଙ୍ଗାଲୁର ଭଳି ସହରକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନମିଳିବା କାରଣରୁ ଏହା ଏକ ଝଟକା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେଫ୍ ସିଟିଜ ଇଣ୍ଡେକ୍ସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ସହରର ସୂଚୀ ଜାରି କରିବା ସମୟରେ ଏହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ମୂଳ ସୁଖ ସୁବିଧା, ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ମୋଟ ୫୭ଟି ଦିଗକୁ ପରଖା ଯାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ଯାଇଁ ଏହି ସହରକୁ ରାକିଂ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଓ ପରେ ଏହି ଆଧାରରେ ବିଶ୍ବର ୬୦ ସହରର ଏହି ସୂଚିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥାଏ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ନାସା ହାତରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ରୋମାଞ୍ଚକର ତଥ୍ୟ – ଆଜି ଏହା ଉପରୁ ଉଠିବ ରହସ୍ୟ

ମିଛ ବା ସେଲ୍ କଂମ୍ପାନୀ ଜରିଆରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଆଇନ୍‌ କାରବାର, ବାହାମାସ୍ ପେପର ସ୍କାମ୍‌ରେ ଜୟ ପଣ୍ଡା ଓ ପତ୍ନୀ ଜଗୀ ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ସମ୍ପୃକ୍ତି ଅଭିଯୋଗ

ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ କଳାକାରନାମା: ଝିଅଙ୍କୁ ଅଶ୍ଲୀଳ କମେଣ୍ଟ ସହ କରୁଥିଲେ ଅସଦାଚରଣ, ଶେଷରେ ଗିରଫ ହେଲେ ଏପରି

ପୋଲାଣ୍ଡର ଏହି ଚୌକ୍ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ ହେବ, ଇଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ଅଭିନେତା

ପାତାଳର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ପାତାଲକୋଟ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ରହିଛି ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ

ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା, ଜମ୍ମୁରେ ପିଡିପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉଡାଇଲେ ତିରଙ୍ଗା