PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ ଏନଡିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏକ ଝୁଲା ଲୋକସଭା ଗଠିତ ହେବ ବୋଲି ଟାଇମସ ନାଓଁ- ଭିଏମ୍‌ଆର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏକୁ ସମୁଦାୟ ୨୫୨ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ଏହା ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଠାରୁ କିଛି ଆସନ କମ୍‌ । ତେଣୁ ଏନଡିଏ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କିଛି ଆସନ ବ୍ୟବଧାନରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ । ଅନ୍ୟପଟରେ ୟୁପିଏକୁ ୧୪୭ଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳଙ୍କୁ ୧୪୪ଟି ଆସନ ମିଳିବ ।
କେବଳ ବିଜେପି ୨୧୫ଟି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ । ୨୦୧୪ରେ ବିଜେପିକୁ ୨୮୨ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ଦଳର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୬୭ଟି କମିଯିବ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଗତ ଥର ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ଏବଂ ଏଥରକ ତା’ର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୯୬କୁ( ଗତ ଥର ୪୪ ଥିଲା) ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ୟୁପିରେ ବସପା ଓ ସପା ମେଣ୍ଟ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୧ଟି ଆସନ ପାଇବେ । ସେଠାରେ ବିଜେପିକୁ ୨୭ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୨ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ୟୁପିରେ ବିଜେପିର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତା’କୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏନଡିଏକୁ ୧୩ଟି ଏବଂ ବିଜେଡ଼ିକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସମୁଦାୟ ୪୮ଟି ଆସନରୁ ଏନଡ଼ିଏକୁ ୪୩ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୫ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୪୨ଟି ଆସନରୁ ତୃଣମୂଳକୁ ୩୨ଟି, ଏନଡିଏକୁ ୯ ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଆସନ ମିଳିବ । ବିହାରରେ ୪୦ଟି ଆସନରୁ ଏନଡିଏକୁ ୨୫ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୧୫ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଏଥରକ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ପୂରା ବଦଳିଯିବ । ଏଠାରେ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ମାତ୍ର ୪ଟି ଆସନ ପାଇବ ଏବଂ ୟୁପିଏ ୩୫ଟି ଆସନ ହାତେଇନେବ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଉଭୟ ଏନଡ଼ିଏ ଏବଂ ୟୁପିଏ ୧୪ଟି ଲେଖାଁଏ ଆସନ ପାଇବେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏନଡ଼ିଏକୁ ୨୩ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୬ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ଗୁଜରାଟରେ ୨୬ଟି ଆସନରୁ ଏନଡିଏ ୨୪ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏ ମାତ୍ର ୨ଟି ଆସନ ପାଇବ ।
ଆନ୍ଧ୍ର ରାଜନୀତିରେ ଏଥରକ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ୱାଇଏସଆର କଂଗ୍ରେସ । ଏହି ଦଳ ସମୁଦାୟ ୨୫ରୁ ୨୩ଟି ଆସନ ପାଇବ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ଟିଡ଼ିପି ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ଆସନ ପାଇବ । ରାଜସ୍ଥାନର ୨୫ ଆସନରୁ ଏନଡିଏକୁ ୧୭ ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ପଞ୍ଜାବରେ ୧୩ ଆସନରୁ ୟୁପିଏ ୧୨ଟି ଏବଂ ଆପ୍‌ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର