PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ ଏନଡିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଏକ ଝୁଲା ଲୋକସଭା ଗଠିତ ହେବ ବୋଲି ଟାଇମସ ନାଓଁ- ଭିଏମ୍‌ଆର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏକୁ ସମୁଦାୟ ୨୫୨ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ଏହା ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଠାରୁ କିଛି ଆସନ କମ୍‌ । ତେଣୁ ଏନଡିଏ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କିଛି ଆସନ ବ୍ୟବଧାନରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ । ଅନ୍ୟପଟରେ ୟୁପିଏକୁ ୧୪୭ଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳଙ୍କୁ ୧୪୪ଟି ଆସନ ମିଳିବ ।
କେବଳ ବିଜେପି ୨୧୫ଟି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ । ୨୦୧୪ରେ ବିଜେପିକୁ ୨୮୨ଟି ଆସନ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ଦଳର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୬୭ଟି କମିଯିବ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଗତ ଥର ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ଏବଂ ଏଥରକ ତା’ର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୯୬କୁ( ଗତ ଥର ୪୪ ଥିଲା) ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ୟୁପିରେ ବସପା ଓ ସପା ମେଣ୍ଟ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୧ଟି ଆସନ ପାଇବେ । ସେଠାରେ ବିଜେପିକୁ ୨୭ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୨ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ୟୁପିରେ ବିଜେପିର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତା’କୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏନଡିଏକୁ ୧୩ଟି ଏବଂ ବିଜେଡ଼ିକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସମୁଦାୟ ୪୮ଟି ଆସନରୁ ଏନଡ଼ିଏକୁ ୪୩ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୫ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୪୨ଟି ଆସନରୁ ତୃଣମୂଳକୁ ୩୨ଟି, ଏନଡିଏକୁ ୯ ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଆସନ ମିଳିବ । ବିହାରରେ ୪୦ଟି ଆସନରୁ ଏନଡିଏକୁ ୨୫ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୧୫ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଏଥରକ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ପୂରା ବଦଳିଯିବ । ଏଠାରେ ଏଆଇଏଡିଏମକେ ମାତ୍ର ୪ଟି ଆସନ ପାଇବ ଏବଂ ୟୁପିଏ ୩୫ଟି ଆସନ ହାତେଇନେବ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଉଭୟ ଏନଡ଼ିଏ ଏବଂ ୟୁପିଏ ୧୪ଟି ଲେଖାଁଏ ଆସନ ପାଇବେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏନଡ଼ିଏକୁ ୨୩ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୬ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ଗୁଜରାଟରେ ୨୬ଟି ଆସନରୁ ଏନଡିଏ ୨୪ଟି ଏବଂ ୟୁପିଏ ମାତ୍ର ୨ଟି ଆସନ ପାଇବ ।
ଆନ୍ଧ୍ର ରାଜନୀତିରେ ଏଥରକ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ୱାଇଏସଆର କଂଗ୍ରେସ । ଏହି ଦଳ ସମୁଦାୟ ୨୫ରୁ ୨୩ଟି ଆସନ ପାଇବ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ଟିଡ଼ିପି ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ଆସନ ପାଇବ । ରାଜସ୍ଥାନର ୨୫ ଆସନରୁ ଏନଡିଏକୁ ୧୭ ଏବଂ ୟୁପିଏକୁ ୮ଟି ଆସନ ମିଳିବ । ପଞ୍ଜାବରେ ୧୩ ଆସନରୁ ୟୁପିଏ ୧୨ଟି ଏବଂ ଆପ୍‌ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇବ ।