PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ଏନଡିଏ ସଙ୍କଳ୍ପ ରାଲି: ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଏକାଠି ହେଲେ ନମୋ-ନିତିଶ, ୪୦ ରୁ ୪୦ ସିଟ୍ ଜିତିବାର ଭରସା ଦେଲେ ନିତିଶ

source:khabar.ndtv.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୩: ପାଟଣାର ଐତିହାସିକ ଗାନ୍ଧୀ ମଇଦାନରେ ଏନଡିଏ ସଙ୍କଳ୍ପ ରାଲିରେ ଆଜି ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିଶ କୁମାର ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ମଞ୍ଚରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି । ପିଏମ୍ ମୋଦି ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ପାଟଣା ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସିଏମ୍ ନିତିଶ କୁମାର, ରାଜ୍ଯପାଳ ଲାଲଜୀ ଟଣ୍ଡନ ଓ ଉପମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦି ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ପାଟଣା ଏୟାରପୋର୍ଟରୁ ପିଏମ୍ ମୋଦି ସିଧା ଗାନ୍ଧୀ ମଇଦାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଏନଡିଏ ନେତାମାନେ ଏକ ବଡ ଫୁଲମାଳା ପିନ୍ଧାଇ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କଲେ ।

ପିଓକେରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଥିବା ବିରୋଧୀ ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ନମୋ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଦେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାହା କରିଥିଲା ତାହା ସବୁ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦେଶ ନୂଆ ରୀତି-ନୀତି ସହିତ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ।

ପିଏମ୍ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଓ ଅନ୍ଯ ସହଯୋଗୀ ଦଳମାନେ ଏଭଳି ଘଡିସନ୍ଧି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ବିରୋଧୀ ଦେଶଙ୍କ ଭଳି ବୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଦେଶ ସୀମାରେ ଯବାନମାନେ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ ଦେଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦେଶ ଭିତରେ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସରକାର ଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ନୂଆ ନୂଆ କାମର ପ୍ରାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ସାଥୀ ସରକାର ଆସିଲେ ସେତେବେଳେ କାମରେ ଗତି ଧୀର ହୋଇଗଲା । ଯଦି ଦେଶରେ ମହାମିଶ୍ରଣର ସରକାର ହେବ ତେବେ କିଛି ବି ସମ୍ଭବ ହେବନି । କାରଣ ଏମାନଙ୍କ କାମ କେବଳ ନିଜ ପେଟ ଭରିବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନମୋ ।

ଏନଡିଏ ସରକାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଲା । ଗରିବଙ୍କ ନାଁରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦୋକାନ ଚଲାଉଥିଲେ ସେମାନେ ଚୌକିଦାର ଯୋଗୁଁ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚୌକିଦାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚେତନ ଅଛି । ସୌଭାଗ୍ଯ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଗରିବଙ୍କୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଦିଆଗଲା । ବିହାରରେ ନିତିଶ କୁମାର ମଧ୍ଯ ଏହି କାମକୁ ଠିକ୍ ରୂପେ କରି ଘରେ-ଘରେ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ମୋଦି ।

ବିହାରରେ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚରକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି । ମେଡିକାଲ, ସ୍କୁଲ,କଲେଜ, ରାସ୍ତା, ପୋଲ ଓ ରେଳ ବ୍ଯବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଅଣାଯାଉଛି । ପାଟଣାର ଲୋକଙ୍କୁ ପାଇପ୍ ଲାଇନରେ ଗ୍ଯାସ୍ ମିଳିବ । ନିତିଶ କୁମାର ନଳରୁ ଜଳ ଦେବାର ସଙ୍କଳ୍ପ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନିତିଶ ଓ ସୁଶୀଲ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ଏନଡିଏର ସବୁ ଲୋକ ଧନ୍ୟବାଦର ପାତ୍ର । ବୃଦ୍ଧ-ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ସରକାର ଓ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ବୃଦ୍ଧା ପେନଶନ୍ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୬୦ ବର୍ଷର ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ବିନା ଚାକିରୀରେ ପେନଶନ୍ ମିଳିବ । ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଏହା ଲାଗୁହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।

ନିତିଶ କୁମାର ପିଏମ୍ ମୋଦିଙ୍କୁ କଥା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ମଧ୍ଯରେ ବିହାରରେ ସବୁ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ଥିବ । ନିତିଶ କୁମାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ବ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ ପିଏମଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏନଡିଏ ସଙ୍କଳ୍ପ ରାଲିରେ ବିହାର ସିଏମ୍ ନିତିଶ କୁମାର ପୁଲୱାମା ଆଟାକ୍ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ସହ ସେନାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଲାମ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋନ୍ଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛୁ ଆମେ ୪୦ରୁ ୪୦ ସିଟ୍ ଜିତିବୁ ।’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର