ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଚୋକ୍‌ସି, ନିରବଙ୍କୁ ଅଣାଯିବ: କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଲୁଚିଛନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ୧୩,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପିଏନ୍‌ବି ସ୍କାମ୍‌ ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିରବ ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଯିବ । ମୋଦି ସରକାର ଏହାକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସୂତ୍ର ମୁତାବକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଏବଂ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ଏମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଗସ୍ତ କରିବେ ।
ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି ପଳାତକ ଅରବପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସି ଏବଂ ୱିନ୍‌ସମ୍‌ ଡାଏମଣ୍ଡ୍‌ସର ପ୍ରମୋଟର ଜତିନ୍‌ ମେହେଟ୍ଟା ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କିଛି କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରି ସେମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଜତିନ୍‌ ମେହେଟ୍ଟା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେଣ୍ଟ କିଟ୍‌ସ ଓ ନେଭିସ୍‌ର ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଚୋକ୍‌ସି ନିକଟରେ ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାର୍‌ବୁଆଡ଼ାର ନାଗରିକତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୧୩୨ ଦେଶକୁ ଭିସାମୁକ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏମାନେ ଅବାଧରେ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମୁତାବକ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧୀମାନେ କିଛି ପରିମାଣର ନିବେଶ କରି ସହଜରେ କ୍ୟାରିବିୟାନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସହ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଚୁକ୍ତି ହୋଇନଥିବାରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁହାଉଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ସହଜରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୫୧ଟି ଗାଈ, ତିନି ଆରବୀ ଘୋଡା ଓ ୧୩ ବନ୍ଧୁକ… ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ୨୦୧୪ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକାରେ ରହିଥିଲା ଆହୁରି ଏସବୁ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉମା ଭାରତୀଙ୍କୁ କରୋନା, ଏବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ

ଏନସିବିର ପ୍ରଶ୍ନରେ ୩ ଥର କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ ଦୀପିକା, ହାତ ଯୋଡି ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ- ଇମୋସନାଲ କାର୍ଡ ଖେଳନ୍ତୁ ନାହିଁ

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଭିଟାମିନ୍‌—ଡି କେତେ ଜରୁରୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଉ କେତେ ଦିନ ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବ ଭାରତ- ୟୁଏନ୍‌ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦିଙ୍କ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି