PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା ଭଳି ନେପାଳରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଦେଲେ ନିର୍ଦେଶ

https://moderndiplomacy.eu/

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୯।୮: ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଶର୍ମା ଓଲି ନିଜ ଦେଶରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ଏକ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ନେପାଳ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଓଲି ନେପାଳର ଠୋରି ପାଖରେ ଥିବା ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଥିବାର ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ରାମଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ନେପାଳ​‌ରେ ରହିଛି। ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ଅତିକ୍ରମଣ କରି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟକୁ ରାମଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ତାନ କହୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ଭାରତରେ ଯୋରଦାର ଭାବରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ନେପାଳରେ ମଧ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତା ଖୁବ୍ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଓଲିଙ୍କ ଦଳର ନେତାମାନେ ତାଙ୍କର ବୟାନକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ସେହି କିନ୍ତୁ ନିଜର ଜିଦିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରାମମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଠୋରି ପାଖରେ ଥିବା ମାଡି ନଗରପାଳିକାର ନାମ ବଦଳାଇ  ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀ ରଖିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ ଆଖପାଖର ସ୍ଥାନକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରି ଅଯୋଧ୍ୟା ରୂପରେ ବିକଶିତ  କରିବା, ରାମଙ୍କ  ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଓ ରାମ-ସୀତା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ବଡ ମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଳି କହିଛନ୍ତି।

ଓଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶହରାରେ ରାମନବମୀ ଅବସରରେ ଭୂମି ପୂଜନ କରି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ରାମନବମୀରେ ମୂର୍ତ୍ତିର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ହିସାବରେ କାମକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାର କଥା କହିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆଶ୍ବାସନା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କହିଛନ୍ତି, ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀ ସହିତ ରାମାୟଣ ସମ୍ପର୍କିତ  ଆଖପାଖର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିକାଶିତ କରାଂିବ। ମାଡି ପାଖରେ ଥିବା ବାଲ୍ମିକୀ ଆଶ୍ରମ, ସୀତା ବନବାସ ସମୟରେ ରହୁଥିବା ଜଙ୍ଗଲ, ଲବ-କୁଶଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର