PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା ଭଳି ନେପାଳରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଦେଲେ ନିର୍ଦେଶ

https://moderndiplomacy.eu/

କାଠମାଣ୍ଡୁ,୯।୮: ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଶର୍ମା ଓଲି ନିଜ ଦେଶରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ଏକ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ନେପାଳ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଓଲି ନେପାଳର ଠୋରି ପାଖରେ ଥିବା ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଥିବାର ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ରାମଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ନେପାଳ​‌ରେ ରହିଛି। ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ଅତିକ୍ରମଣ କରି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟକୁ ରାମଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଜନ୍ମସ୍ତାନ କହୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ଭାରତରେ ଯୋରଦାର ଭାବରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ନେପାଳରେ ମଧ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତା ଖୁବ୍ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଓଲିଙ୍କ ଦଳର ନେତାମାନେ ତାଙ୍କର ବୟାନକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ସେହି କିନ୍ତୁ ନିଜର ଜିଦିରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରାମମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଠୋରି ପାଖରେ ଥିବା ମାଡି ନଗରପାଳିକାର ନାମ ବଦଳାଇ  ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀ ରଖିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ ଆଖପାଖର ସ୍ଥାନକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରି ଅଯୋଧ୍ୟା ରୂପରେ ବିକଶିତ  କରିବା, ରାମଙ୍କ  ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଓ ରାମ-ସୀତା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ବଡ ମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଳି କହିଛନ୍ତି।

ଓଲି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦଶହରାରେ ରାମନବମୀ ଅବସରରେ ଭୂମି ପୂଜନ କରି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ରାମନବମୀରେ ମୂର୍ତ୍ତିର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ହିସାବରେ କାମକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାର କଥା କହିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆଶ୍ବାସନା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କହିଛନ୍ତି, ଅଯୋଧ୍ୟପୁରୀ ସହିତ ରାମାୟଣ ସମ୍ପର୍କିତ  ଆଖପାଖର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିକାଶିତ କରାଂିବ। ମାଡି ପାଖରେ ଥିବା ବାଲ୍ମିକୀ ଆଶ୍ରମ, ସୀତା ବନବାସ ସମୟରେ ରହୁଥିବା ଜଙ୍ଗଲ, ଲବ-କୁଶଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର