PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ କୋଭିଡ଼ ନେଇ ସମିକ୍ଷା କରି​‌ବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ: ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଆପ୍‌ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ହେଲେ ଭାଗୱତ ମାନ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥାଇ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମିଳିବ ୩୦ଲକ୍ଷ ଅନୁକୁମ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୮୦ ହଜାର ଟପିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧,୦୮୬ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୨ ଯୁବକ, ଗ୍ୟାସ୍ କଟର ମେସିନ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗାଏବ ହେବ ଶୀତ, ୨ ଦିନ ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ୧୮ ବର୍ଷର ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇଲେ ସାଉଥ୍ ସୁପରଷ୍ଟାର ଧନୁଷ-ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟା, ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ମ୍ୟାଗି ସମେତ ନେସଲେର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ, କମ୍ପାନୀ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କଲା

https://zeenews.india.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୬: Nestle ର ମ୍ୟାଗି ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ Nestleର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଡକ୍ଟ ହିତକର ନୁହେଁ ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ । ଏହି ଖୁଲାସା ନିଜେ Nestle ନିଜ ରିପୋର୍ଟ୍ସରେ କରିଛି । ଏହା ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏଥର Financial Timesରେ ଏକ ବଡ ଖବର ଛପିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନେସଲେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ତାର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଡକ୍ଟ ହେଲ୍ଦି କାଟାଗୋରୀରେ ଆସୁନି । କମ୍ପାନୀ ଏବେ ନିଜ ପ୍ରଡକ୍ଟ୍ସରେ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ଭାଲ୍ୟୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ନୂଆ ରଣନୀତି ଉପରେ କାମ କରୁଛି ।

 ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ପାନୀର ଅନେକ ପ୍ରଡକ୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ମାପଦଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ ହିତକର ନୁହେଁ । ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି କି ନେସଲେ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର ମଧ୍ୟ କରିଛି ଯେ ତାର ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମେନଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସୀକୃତ ପରିଭାଷାକୁ ପୁରା କରୁନି ଏବଂ କିଛି ଉତ୍ପାଦନ ଜମା ହେଲଦି ନୁହେଁ ।

ମାତ୍ର ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଡକ୍ଟର ହେଲ୍ଦ ରେଟିଂ ଭଲ
ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିାର ହେଲ୍ଦ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମରେ ଆନିମଲ୍ ଫୁଡ୍ ଓ ମେଡିକାଲ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନକୁ ଛାଡି ନେସଲେର କେବଳ ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ଫୁଡ୍ ଏଣ୍ଡ ବେବରେଜ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ୍ସ ହିଁ ୫ରୁ ୩.୫ ରୁ ଅଧିକ ରେଟିଂ ପାଇବାରେ ସଫଳ ରହିଛନ୍ତି । ନେସଲେର କହିବାନୁସାରେ ହେଲ୍ଦ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ ଓ ନ୍ୟୁଟ୍ରି-ସ୍କୋରକୁ ପ୍ରଡକ୍ଟ୍ସର କ୍ୱାଲିଟି ପାଇଁ ଭଲ କୁହାଯାଏ । କମ୍ପାନୀର କହିବାନୁସାରେ ତାର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଏହି ହେଲ୍ଦ ସିଷ୍ଟମରେ ଆସୁନି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ନେସଲେ ତରଫରୁ ଜବାବ ଆସିଛି । କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ସେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନାଲ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବିକିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । କମ୍ପାନୀ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦନରୁ ଚିନି ଓ ସୋଡିୟମ୍ ମାତ୍ରା କମାଇଛି । ଗତ ୭ ବର୍ଷରେ ୧୪-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମାନଙ୍କ ମାତ୍ରା କମ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର