PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ସାଇକେଲରେ ଅଫିସ ଗଲେ ଏହି ଦେଶରେ ମିଳେ ପ୍ରତି କିଲୋମିଟରକୁ ୧୬ ଟଙ୍କା, ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଛି ଅଧିକ ସାଇକେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୩: ଏଠାର ଲୋକ ମାନନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ସବୁଠାରୁ ଭଲ  ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ପାରୁଥିବା ଦେଶର ଲୋକ। ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସାଇକେଲ ଚଳାଇଥାନ୍ତି।  ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ବିଷୟରେ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ,ଯେଉଁଠି ଲୋକଙ୍କୁ ସାଇକେଲ  ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥାନ୍ତି। ବିଶ୍ବରେ ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ହେଉଛି ନେଦରଲାଣ୍ଡ। ସେଠାର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅଫିସ ଯିବା ପାଇଁ କାର କିମ୍ବା ବାଇକରେ ଯିବା ଅପେକ୍ଷା ସାଇକେଲରେ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି  ନେଦରଲାଣ୍ଡର ଜନସଂଖ୍ୟା ଠାରୁ ସାଇକେଲର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବାପରେ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଛି।

https://zeenews.india.com

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଅଫିସ ଗଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫ୍ରି ୧୬ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋମିଟରକୁ ମିଳିଥାଏ। ନେଦରଲାଣ୍ଡର ସରକାର ତାଙ୍କ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାନ୍ତି। ସେଠାରେ ସାଇକେଲକୁ ପାର୍କିଂ, ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନ ଲେନ୍ ସହିତ ସରକାର ସାଇକେଲିଂ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମୀ  ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିଗରେ ସରକାର ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଅଫିସ ଯିବା ଆସିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫ୍ରି ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବ।

source:https://zeenews.india.com

ଏହି ଦିଗରେ ସରକାର ଆଉ ଏକ  ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଅଫିସ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫ୍ରି ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବ। ତାହା ସେହି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିବ, ଯେଉଁଠି ସେ ବ୍ୟକ୍ତି କାମ କରୁଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଅଫିସ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିକିଲୋମିଟରକୁ ୦.୨୨ ଡଲାର(ପ୍ରାୟ ୧୬ ଟଙ୍କା) ଦିଆଯିବ। ଏହି ଅର୍ଥ କେବଳ ଅଫିସ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇଲେ କୌଣସି ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବନି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଏହି ନିୟମ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ’ସାଇକେଲ ଟୁ ଓ୍ବାର୍କ’ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ଓ ଏହାର ଜିନି​ଷ କିଣିବା ଉପରେ ରିହାତି ମିଳିବ।

source:https://www.iamsterdam.com

ନେଦରଲାଣ୍ଡ ସରକାର କମ୍ପାନୀକୁ କହା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ , ସେମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରିବେ। ୟୁରୋପର ବହୁ ଦେଶରେ ଯଦି ଆପଣ ସାଇକେଲ କିଣନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟାକ୍ସରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ରିହାତି ପାଇବେ। ସହରର ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାରେ ସାଇକେଲ ପାର୍କି କରିବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି।