PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ମନ୍ଦିରରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଭଳି ଭୁଲ୍, ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ବଡ଼ ଅସୁବିଧାରେ…

ଲୋକମାନେ ସବୁବେଳେ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଯାଇଥାନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲମାନ କିମ୍ବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମନ୍ଦିର, ମସଜିଦ, ଗୁରୁଦ୍ୱାର କିମ୍ବା ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି। ସନାତନ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପୂଣ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଅଜାଣତରେ ଆମେ ମନ୍ଦିରରେ କିଛି ଭୁଲ୍ କରିଦେଇଥାଉ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଏବଂ ପୂଣ୍ୟ ଆମକୁ ମିଳିନଥାଏ। ତେବେ ଏହା ବି ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ, ମନ୍ଦିରରେ ଏମିତି କି କଥା ଅଛି ଯାହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ।

୧. କାହା ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ : କୁହାଯାଏ କି, ମନ୍ଦିରକୁ ସବୁବେଳେ ଭକ୍ତି-ଭାବର ସହିତ ଯିବା ଉଚିତ୍‌। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଛି ତାବେ ତାଙ୍କ ଆଗକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ।

୨. ପରିକ୍ରମା : ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କେଉଁ ଦିଗରୁ ପରିକ୍ରମା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍‌। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପରିକ୍ରମା ସବୁବେଳେ ଓଲଟା ହାତରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଧା ହାତ ଆଡ଼କୁ ଶେଷ କରିବା ଉଚିତ୍‌।

୩. ବେଲ୍ଟ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ପୂର୍ବରୁ ବାହାରେ ଚେକିଂ ସମୟରେ ବେଲ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ କୁହାଯାଏ। ଏମିତିରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ବେଲ୍ଟ କିମ୍ବା ଚମଡ଼ାରେ ତିଆରି କୌଣସି ଜିନିଷ ନେବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। କାରଣ ଚମଡ଼ାକୁ ଅଶୁଦ୍ଧି ମାନାଯାଇଥାଏ।

୪. ମୂର୍ତ୍ତି ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ : ମନ୍ଦିରରେ କେବେ ବି ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। କୁହାଯାଏ କି ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ଦ୍ରୁତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଯାହା ମଣିଷ ବହନ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

୫.  ମନ୍ଦିରରେ ଜୋରରେ କହିବା ଏବଂ ହସିବା ମନା : କୁହାଯାଏ କି ମନ୍ଦିରରେ କେବେ ବି ଜୋର୍‌ରେ ହସିବା କିମ୍ବା ଜୋର୍‌ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। କୁହାଯାଏ କି ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କହନ୍ତି ତାହେଲେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୂଜାରେ ବାଧା ଆସିଥାଏ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି।