PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ଭୁଲିନୁ, ପୁଣି ନେବୁ ପ୍ରତିଶୋଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩:ଭାରତର ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ପୁଲ୍ୱାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲିବୁ ନାହିଁ। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଉପରେ ଆଗକୁ ଆହୁରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ। ୮୦ତମ ସିଆରପିଏଫ୍ ବାର୍ଷିକ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶ ପୁଲଓ୍ବାମା ଘଟଣାକୁ ଭୁଲିନି ଏବଂ କେବେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲିବନାହିଁ। ସମୟ ଏବଂ ଠିକଣା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ। ତାହା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଉଛନ୍ତି।

ଗୁରୁଗ୍ରାମଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଡୋଭାଲ ୪୦ ଶହୀଦ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଦାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗର୍ବର କଥା ଯେ ସିଆରପିଏଫ୍ ୮୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି। ସିଆରପିଏଫ୍ ଦେଶର ଏଭଳି ଏକ ଫୋର୍ସ ଯିଏ ଦେଶର ୩୨ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରର ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଦେଶର ଏଭଳି କୌଣସି ଅଂଶ ନାହିଁ ଯେଉଁଠି ଏ ଫୋର୍ସ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡୋଭାଲ।

୩୭ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବାରେ ଥିଲି, କିନ୍ତୁ ସିଆରପିଏଫର ବିଶେଷ୍ବତ ରହିଛି। ଦେଶରେ ଯଦି କିଛି ସମସ୍ୟା ହୁଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ସିଆରପିଏଫ୍କୁ ଡକାଯାଇଥାଏ। ସିଆରପିଏଫ୍ ଦେଶପ୍ରେମ, ଯୋଗ୍ୟତା ଓ ସାହାସିକତାରେ କିଛି କମ୍ ନୁର୍ହେ। ଏହାକୁ ସବୁବେଳେ ବଜାୟ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ତା ଠାରୁ ବଡ କଥା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡୋଭାଲ। ଡୋଭାଲଙ୍କ ଧମକରୁ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଭାରତ ପୁଣି ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଏବଂ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ୍ ଆଝାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଆଉଥରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର