PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||

କଠୋର ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ: ନୀତିକୁ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିଲେ ସେବାରୁ ବହିଷ୍କାର

ପୁରୀ,୨୯ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କ ନୀତି ସମ୍ପାଦନରେ ବିଳମ୍ବକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ । ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ମୁତାବକ ସମୟରେ ସେବକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜର ସେବାରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ହେବ । କ୍ରମାଗତ ତିନିଥର ଜାଣିଶୁଣି ଠାକୁରଙ୍କ ସେବାରେ ଯୋଗ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ କଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କୁ ସେବାପୂଜାରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯିବ । ଅନ୍ୟଅର୍ଥରେ ଶାଢ଼ୀ ବନ୍ଧା ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯିବ ।
ଏଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନେଇଛି । ନୀତି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ବର୍ଗର ସେବାୟତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାବି ଉଠିଥିଲା । ଲାଗ ଲାଗ ତିନି ଥର ବିଳମ୍ବରେ ନୀତିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଏହି ସେବାୟତଙ୍କୁ ସେବାପୂଜା ଅଧିକାରରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏପରି କି ଥରେ ବି ଜାଣିଶୁଣି ନୀତି ବିଳମ୍ବ କଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯିବ । ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ।
ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକର ଆଲୋଚନା ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖ ନୀତି ବିଳମ୍ବ ଏବଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାପୂଜା ଅଚଳ ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ମୋଟ ୩୬ ଜଣଙ୍କୁ ଏହି ନୀତି ଅଚଳାବସ୍ଥା ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନୋଟିସ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୨ ଜଣ ଅଣସେବାୟତ ଆଉ ୩୪ ସେବାୟତ । ଏଥିରୁ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ଅଚଳରେ ସିଧା ସମ୍ପୃକ୍ତି ପାଇଁ ନୋଟିସ ହୋଇଛି । ବାକି ସେବକଙ୍କୁ ନୀତି କାହିଁକି ଅଚଳ ହେଲା ତାହାର ଜବାବ ମଗାଯାଇଛି । ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ଜବାବ ମିଳିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ପରିଚାଳନା କମିଟିକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ମିଳିଥିବାର ଖବର ମିଳିଛି ।
ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ନୀତି ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ଚାଲିଛି । ଏହାକୁ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଉପରେ କୌଣସି ନିର୍ଯ୍ୟାସ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ । ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସୂପକାରଙ୍କ ସହ ଦର ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସୁପକାରମାନେ ଏକ ଦର ନେଉଥିଲେ । ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଏକ ଦର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହି ଦୁଇ ଦରକୁ ବିଚାର କରି ସୁପକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେବା ପରେ ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ମହାପ୍ରସାଦର ଦର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ । ସେହିଭଳି ଆନନ୍ଦବଜାର ସଂସ୍କାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସେଡ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଦେଉଳକୁ ଉଠିବାକୁ ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ର‌୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଏସ୍‌ପି ଘଟଣାସ୍ଥଳ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ।
ପରିଚାଳନା କମିଟିକୁ ସଭାରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସରକାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଜମି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସଂଶୋଧିତ ୟୁନିଫର୍ମ ପଲିସିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଶୀଘ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମୋଦନ ଆସିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପରେ ଜମି ବିକ୍ରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ନୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧାର ହେଉଛି । ଆଠ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସକାଳ ଧୂପ ଏବଂ ଭୋଗ ମଣ୍ଡପ ନୀତି ଏକାଠି କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଯାଇଥିଲା ଆଇନ ବିଭାଗକୁ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସରକାରୀ ଗେଜେଟ୍‌ରେ ଆଜି ନୋଟିଫିକେସନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନୋଟିଫିକେସନ ଆସିଗଲେ ନୀତି ଆହୁରି ସଅଳ ବଢ଼ିବ । ଏକାଥରକେ ଭୋଗମଣ୍ଡପ ଓ ସକାଳ ଧୂପ ଉଠିଲେ ନୀତି ଅନୁପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଫାଙ୍କା ମିଳିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଥିଲେ ।
ବୈଠକରେ ପହିଲି ଭୋଗ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବିଶୃଙ୍ଖଳା ତଥା ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବା ସେବାୟତଙ୍କ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ୟ ୧୫ ମିନିଟ୍‌ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ, ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ୫୦ ଭାଗ ଏବଂ ୧ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାଟି ଦିଆଯିବ । ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ଆଲୋଚନା ହେଇଥିବା ଅନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧରେ ରହିଛି ନବକଳେବର ମୁଦ୍ରା ପୁନଃ ନିୟମିତ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ, ଆନନ୍ଦବଜାରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସ୍କାର, ମହାପ୍ରସାଦ ଦର ହାରାହାରି କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ । ସେହିପରି ଯାତ୍ରୀ ପରିଚର୍ଯ୍ୟା, ଗୁରୁକୂଳ ପରିଚାଳନା, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାମଲାରେ ୧୨ ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ, ରୋଷଘର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଫଟୋ ପରିଚୟ ପତ୍ର, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆଇନ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ସେବାୟତ ପ୍ରତିନିଧି, ସରକାରୀ ପ୍ରତିନିଧି ସଭ୍ୟ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା, ଖଣି ଲିଜ ଆଦି ପ୍ରସଂଗ ଉପରେ ମତାମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର