ସାବଧାନ! ପାଦରେ ହେଉନି ତ ଏଭଳି ଅସୁବିଧା, ହୋଇପାରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ଲକ୍ଷଣ

ମାଦ୍ରିଦ୍,୧୭।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିବାରେ  ଲାଗିଛି | ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି କରାଯାଏ।ସାଧାରଣତ  ଅତ୍ୟାଧିକ ଜ୍ୱର, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପାଦ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରେ।

ସ୍ପେନରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ପାଦରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବା । କେତେକ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଦର ଚର୍ମରେ କ୍ଷତ ଥାଏ।  ସ୍ପେନର ଚର୍ମରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ COVID-19 ରୋଗୀ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଦରେ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର କ୍ଷତ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷତଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ଯୁବପୀଢି, ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ କିଶୋରମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।  ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବେଳେବେଳେ ଏହି କ୍ଷତଗୁଡ଼ିକ ହାଡଫୁଟିର ଚିହ୍ନ ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଆଙ୍ଗୁଠି ଚାରିପାଖରେ ଏପରି କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏବେ ଯଦି ଏପରି କ୍ଷତ କାହିଁକି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ  ତେବେ  ତା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ ଡାକ୍ତରମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ  ରହିବାକୁ  ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ପାଦରେ ଏପରି କ୍ଷତ ଦେଖାଯାଏ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ପାଦରେ ଅନେକ କ୍ଷତ ପାଆନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଦରେ କେବଳ ଦାଗ ଥାଏ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହଠାତ୍ ନିଜର ଘ୍ରାଣ ଶକ୍ତି  ହରାଇବସନ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ହଠାତ୍ ଗନ୍ଧକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି, ତେବେ ସେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଘୁଙ୍ଗୁର ଡ୍ୟାନ୍ସ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ, ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ କଲେ ପ୍ରଶଂସା

ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ସୁଦ୍ଧା?

ଚାଲିଗଲା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ, କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଝୁରିଲେ ଲୋକେ

୯ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ୫ମିନିଟ୍‌ରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୧.୬ କି.ମି, ଲୋକେ କହିଲେ…

ରୁଟି ଅମ୍ମାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ: ୨୦ ଟଙ୍କାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁଆନ୍ତି, ସରୁନି ଦୁଃଖ…

ବିହାର ନିର୍ବାଚନର ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ, ୪ଟି ମେଣ୍ଟ କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ୬ ଦାବିଦାର