PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେବା ପରେ ବି ହେଉଛି କରୋନା, ଓଡିଶାରେ ଟିକା ନେବା ପରେ କେତେ ଲୋକଙ୍କର ଡେଥ୍ ହୋଇଛି ତାହାର ତର୍ଜମା କରୁଛି ଟେକନିକାଲ ଟିମ୍- ଆଇଏଲଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି କାଲିମେଳା ଥାନା ଟେକଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ମୃତ ମାଓନେତା ରଣଦେଵଙ୍କ ଶବ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମାନ୍ତରେ ପୁଲିସର ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ଗାଁରେ ପଶିଗଲା ବାଟବଣା ହରିଣ, ଉଦ୍ଧାର କରି ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛାଡିଲା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍ ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେନାପଟା ଓ ବାହୁଟ ସେବା ନିମନ୍ତେ ବଉଳ ଗଛ ଚିହ୍ନଟ, ନିର୍ଜ୍ଜଳା ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ହେବ ବୃକ୍ଷ ଚ୍ଛେଦନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଭାଇ ବିହାଘରରେ ନାଗିନ୍‌ ଡ୍ୟାନ୍ସ ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣାକୁ ଫୁ କରି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲଦାର ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ବେହେରା
  • ||
  • କଟକ: ନରସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାନ ଗାଁରେ ବାଇଗଣ ବିଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା ବାରାହ , ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ମଦ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଦୋକାନରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୪୯ ପେଟି ମଦ ଚୋରି
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ମାଛକୁଣ୍ଡୁ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରକ୍ ସହ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାପାକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲା ମାତାଲ ପୁଅ, ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ଦୌଡି ପଳାଇଲା ମା’
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୋକାନ ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି କରୁଥିଲେ, କାବୁ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଚୋରଙ୍କ ଛୁରା ମାଡ଼ରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ
  • ||
  • କୋକସରା : ଲିମ୍ବ ଗଛରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୨୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୫୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଯାବତ୍‌ ରାଜ୍ୟରେ ୨୪% ଅଧିକ ବର୍ଷିଛି ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ବଡ଼ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ୨୧ରୁ ବଢ଼ିପାରେ
  • ||
  • ଦଶପଲ୍ଲା : ବାଣୀଗୋଛାର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ୩ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଲିଉଡର ବିଶିଷ୍ଟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ସହାୟତା
  • ||
  • ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ : କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ମିଲଖାଙ୍କ ପରଲୋକ, ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭିଜିଲାନସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ବିୟୋଗ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ୧୪ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାକୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ମୁହଁରେ କପଡା ଦେଇ ରାତିରେ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଭାରୀ ରକମର ଚାଲାଣ କଟିଥିଲେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ, ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ରଦ୍ଦ କରାଇପାରିବେ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୯: ଯେବେଠାରୁ ନୂଆ ମୋଟର ଭେଇକିଲ୍ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ସେବେଠାରୁ ଲୋକଙ୍କର ଭାରୀ ରକମର ଚାଲାଣ କଟୁଛି । ଏପରିକି କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମାସକର ଦରମା ମଧ୍ଯ ଚାଲିଯାଇଛି । ଏହି ଭୟରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଲାଇନରେ ଠିଆ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ଭାରୀ ରକମର ଚାଲାଣରୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଖାସ୍ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଚାଳକ ଜାଣିବା ପରେ ଆଉ ବେଶି ଚିନ୍ତା ରହିବନି ।

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହା ସତ । ଆପଣଙ୍କର ଯେତେ ବଡ ଭାରୀ ଚାଲାଣ ହେଉ ନା କାହିଁକି ଯଦି ଆପଣ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବେ ତେବେ ସବୁ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ସବୁ ଜୋରିମାନା ଯଥା ବିନା ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ, ବିନା ଆରସି, ବିନା ଲାଇସେନ୍ସ, ପଲ୍ଯୁସନ ଓ ବିନା ପରମିଟରେ କାଗଜପତ୍ର ଦେଖାଇ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ରଦ୍ଦ କରାଇ ପାରିବେ । ଅବଶ୍ଯ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ।

ଏସବୁରେ ଜରୁରୀ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ୧୫ ଦିନର ସମୟ ଦିଆଯିବ । ଏହି ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନଥିବାରୁ ଯାନ ଚାଳକ ଅନେକ ଥର ସବୁ ପଇସା ଜମା କରାଇଥାନ୍ତି । ଚାଲାଣ କଟିଥିଲେ ଆପଣ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ପ୍ଲାନିଂ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଯାଇ ନିଜ ସଠିକ୍ ଡକ୍ଯୁମେଣ୍ଟ ଚେକ୍ କରାଇ ଚାଲାଣକୁ ରଦ୍ଦ କରିପାରିବେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣକୁ କ୍ଷମା କରିଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଚାଲାଣ କଟିବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଦରକାର ।

ଯେଉଁ ଯାନ ଜବତ କରାଯାଇଥିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଲାଗୁ ହେବ । ପ୍ଲାନିଂ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଯାଇ ଯେଉଁ ପଏଣ୍ଟ ବା କାରଣ ପାଇଁ ଚାଲାଣ କଟିଛି ସେହି ସମ୍ପର୍କରେ ଯାଞ୍ଚ ଚେକ୍ କରାଇବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଡକ୍ଯୁମେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପଇସା ଫେରିଆସିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର