PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଚୀନରୁ ବ୍ୟାପୁଛି ନୂଆ ଭାଇରସ୍: ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ଓ ୭ ଜଣଙ୍କର ଗଲାଣି ଜୀବନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

https://aajtak.intoday.in/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୮: କରୋନା ଭାଇରସ ପରେ ଏବେ ଚୀନରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସ୍। ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି ଓ ୬୦ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପୂର୍ବ ଚୀନର ଜିୟାଙ୍ଗଶୁ ଓ ଅନହୁଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦-୧୨ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏକ ପୋକ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟାପୁଛି।

ଜିୟାଙ୍ଗଶୁରେ ୩୭ ଜଣ ଲୋକ ଓ ଅନହୁଇରେ ୨୩ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ କାରଣରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ଭାଇରସର ନାଁ ହୁଇୟାଙ୍ଗଶାନ୍ ବନୟାଙ୍ଗଭାଇରସ୍ (Huaiyangshan banyangvirus)ଏହାକୁ ଆପଣ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ ଏସଏଫଟିଏସ୍  (SFTS)ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ କହିପାରନ୍ତି।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁସାରେ, ଏହି ପୋକ କାମୁଡିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ରୋଗୀକୁ ଜ୍ବର ଓ କାଶ ଆସିଥାଏ। ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସୁବିଧା ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲ୍ୟୁକୋସାଇଟ୍ (Leukocyte) ଅର୍ଥାତ ବ୍ଲଡ ଫ୍ଲାଟେଲେଟସ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ। SFTS ଭାଇରସ୍ ଯଦିଓ ନୂଆ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଚୀନରେ ଏଭଳି ଏକ ସମୟରେ ବ୍ୟାପିବା ଏକ ନୂଆ କଥା। ଚୀନ ଏହାକୁ ପେଥୋଜେନକୁ ୨୦୧୧ରେ ଅଲଗା କରିଦେଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ରହିବା କାରଣରୁ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ବୈଜ୍ଞାନକମାନେ ବୁନ୍ୟା ଭାଇରସ୍ କାଟାଗୋରୀରରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପୁଣିଥରେ ଏହାଦ୍ବାରା ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏହି କାରଣରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ମଣିଷମାନେ ମଧ୍ୟ ରୋଗରେ ପଡିଥାନ୍ତି। ଜେଝିୟାଙ୍ଗ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଡାକ୍ତର ଶେଙ୍ଗ ଜିଫାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ଏସଏଫଟିଏସ୍ ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଜରିଆରେ ଆଉ ଜଣେ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଜଣେ ମଣିଷର ମ୍ୟୁକସ୍ ବା ରକ୍ତ ଜରିଆରେ ଆଉ ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମଣିଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରେ। ପୋକ କାମୁଡିବା କାରଣରୁ ଏହି ବିପଦଜନକ ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।