PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବୁର୍ଲା ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦେଉଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋପୀନାଥପୁର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ଟି ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ମୋଦୀ ସରକାର: ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀରେ ବଢ଼ିବ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ, ଶସ୍ତା ହେବ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩/ ୦୧: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନେଇଛନ୍ତି ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ। ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀକୁ ପିଏଲଆଇ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅରବିନ୍ଦ ଫାର୍ମା, ମିସର୍ସ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋକ୍ଟିସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫାର୍ମାସୁଟିକଲସ୍‌ ଲିମିଟେଡ, ମିସର୍ସ କିନଓ୍ବାନ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ପରି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଏବେ ଏହି ସବୁ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ କିଛି ଔଷଧର କଞ୍ଚାମାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାକିରି ପାଇବେ।

ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ନୂଆ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୩୭୬୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ଏହାରି ଫଳରେ ପାଖାପାଖି ୩୮୨୫ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ। ଦେଶରେ କଞ୍ଚାମାଲ ବନାଇବା ଫଳରେ ଔଷଧ ଗୁଡ଼ିକର ଦର ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବଜାରେ ହ୍ରାସ ହେବ। ଏହି ସବୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉତ୍ପାଦନ ୨୦୨୩ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଭାରତୀୟ ଔଷଧ ଶିଳ୍ପ ହେୁଛି ବିଶ୍ବର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଔଷଧ ଶିଳ୍ପ। ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏକ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଭାରତ ବିଶେଷ କରି ଜେନେରିକ ଔଷଧ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର