PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତକୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ୭୩ କେଜି ବର୍ଗରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଲେ ଭାରତର ସୁନା ଝିଅ ପ୍ରିୟା ମଲ୍ଲିକ
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ନୀଳଗିରି ଉତ୍ସବମୁଖର

ନୀଳଗିରି ୪/୮:  ଆସନ୍ତାକାଲି ଐତିହାସିକ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ଭୁମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏହି ଦିନକୁ ସାରା ଦେଶବାସୀ ଉତ୍ସାହର ସହ ଅନାଇ ରହିଥିଲେ । ବହୁ ବାଦ ବିବାଦ ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଭୂମି ପୂଜନ ଉତ୍ସବକୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ନୀଳଗିରି ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ ଜଣେ ରାମଭକ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ଐତିହାସିକ ମୂହୁର୍ତ୍ତକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ସେ  କର୍ମୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଦାସଙ୍କୁ ଏହିଦିନଟି ନୀଳଗିରିରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ଭିତରେ ହୋମ ଯଜ୍ଞକରି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ବିଜେପି ତଟଫରୁ ଏହି ଦିବସଟି ବେଶ ଆଡମ୍ବରରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସଜବାଜ ସରିଛି । ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ହୋମ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ  ୧୦ ହଜାର ଲଡୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି ।